Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. marca 2013

Cyprus nemá v úmysle opustiť eurozónu, experimentom sa vyhneCyprus nemá v úmysle odísť z Európskej menovej únie, vyhlásil prezident krajiny Níkos Anastasiádes a ubezpečil obyvateľov Cypru, že po uzavretí dohody o núdzovej pomoci od Európskej únie je situácia ...Zdieľať
cyprus NIKÓZIA 29. marca (WEBNOVINY) - Cyprus nemá v úmysle odísť z Európskej menovej únie, vyhlásil prezident krajiny Níkos Anastasiádes a ubezpečil obyvateľov Cypru, že po uzavretí dohody o núdzovej pomoci od Európskej únie je situácia pod kontrolou.


"Nemáme v úmysle vzdať sa eura," povedal prezident v piatok na konferencii štátnych zamestnancov v Nikózii.

"Nebudeme nijako experimentovať s budúcnosťou našej krajiny," uviedol.

Konzervatívny líder Cypru sa takto vyjadril deň po tom, ako banky v krajine opäť otvorili po takmer dvoch týždňoch zatvorenia, ktorého cieľom bolo predísť panickému vyberaniu vkladov Cyperčanmi a bohatými zahraničnými vkladateľmi, keďže stredomorská ostrovná krajina sa zahrávala s možnosťou bankrotu.

Anastasiádes, ktorý je vo funkcii hlavy štátu sotva mesiac, kritizoval partnerov Cypru v rámci 17-člennej menovej únie a obvinil ich z "bezprecedentných požiadaviek, ktoré spôsobili, že Cyprus sa stal experimentom".

Prvýkrát za obdobie, počas ktorého Európa rieši dlhovú krízu, museli majitelia vkladov v bankách znášať časť nákladov núdzovej pomoci krajine s cieľom udržať ju v eurozóne.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Litva a Lotyšsko odmietajú referendum o eure
<< predchádzajúci článok
Situácia na cestách sa zhoršuje, pozrite si obmedzenia