Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. marca 2013

Záchranky budú od apríla monitorované, noviniek je viacZáchranky budú od prvého apríla monitorované. Poskytovatelia záchrannej zdravotnej služby (ZZS) budú totižto povinní inštalovať do sanitiek zariadenie, ktoré umožní Operačnému ...Zdieľať
sanitka BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) - Záchranky budú od prvého apríla monitorované.


Poskytovatelia záchrannej zdravotnej služby (ZZS) budú totižto povinní inštalovať do sanitiek zariadenie, ktoré umožní Operačnému stredisku ZZS satelitný monitoring a telekomunikačné spojenie.

Podľa prezidenta Asociácie záchrannej zdravotnej služby (AZZS) Jána Štesa tak vďaka tomu bude možné zdieľať dôležité informácie o vozidlách, ako napríklad ich polohu, či smerovanie pacienta, to všetko v reálnom čase, čím sa zlepší organizácia záchraniek. Zmeny pre poskytovateľov ZZS zavádza novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

Podľa ministerstva zdravotníctva ako iniciátora tejto úpravy sa dosiahne, že na komunikáciu medzi záchranármi a operačným strediskom sa už nebudú využívať mobilné telefóny, čo zvýši efektívnosť pri poskytovaní neodkladnej zdravotnej starostlivosti. S novými povinnosťami rezort upravil aj výšku pokuty za ich porušenie, a to až do sumy 16 596 eur.

S prvým aprílovým dňom prichádzajú pre záchranárov aj ďalšie zmeny. Ambulancie budú musieť vyraziť za pacientom bezodkladne, najneskôr do dvoch minút od výzvy operačného strediska.

"Výjazdový čas posádky ambulancie ZZS do dvoch minút je veľmi ambiciózny a zaužívaný vo viacerých krajinách EÚ. Znamená pre záchranára nepretržitú pohotovosť,“ uviedol Šteso.

Poskytovatelia ZZS musia od apríla zároveň disponovať rezervnými vozidlami, ktoré budú tvoriť 30 % z celkového počtu sanitiek, na ktoré majú licenciu. Podľa Štesa už dnes túto povinnosť spĺňajú, pretože záložné vozidlá sú pre zabezpečenie nepretržitej prevádzky nutnosťou.

"Účelom je, aby Operačné stredisko ZZS SR ako koordinátor ambulancií na celom území SR, malo prehľad o kapacitách, ktoré má k dispozícii. Napríklad pri zvýšenej potrebe ambulancií pri nešťastiach s hromadným postihnutím osôb alebo v prípade medziklinických prevozov pacientov,“ skonštatoval prezident AZZS. Pre záchranky sa zároveň od apríla predlžuje licenčné obdobie zo štyroch na šesť rokov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Falošný diablov advokát dostal 14 rokov
<< predchádzajúci článok
Kresťania si pripomínajú ukrižovanie Ježiša Krista