Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. októbra 2019

Ďalších 99 škôl zo Slovenska získalo certifikát Zelenej školyIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bratislava 9. októbra (TASR) – Na Slovensku pribudlo ďalších 99 škôl, ktoré získali ocenenie Zelenej školy. V Bratislave im v stredu odovzdávali certifikáty. Celosvetový program Zelená škola sa snaží motivovať stredné, základné, ale aj materské školy k organizácii vzdelávacích environmentálnych aktivít s priamym zapojením žiakov.


„Zelená škola je postupná zmena, do ktorej sa zapájajú nielen učitelia, ale z veľkej časti to robia práve samotní žiaci. Zmena teda naozaj ide zdola, od mladých ľudí, ktorí potom menia seba, ale aj svoje okolie a rodiny,“ vysvetlila Zuzana Gallayová, manažérka programu Zelená škola.

Na slávnostnej ceremónii odovzdali oceneným školám certifikát a vlajky označujúce zelené školy. Organizátori podujatia poďakovali zúčastneným zástupcom škôl za energiu a silu, ktorú vkladajú do aktivít v rámci programu. „Viac ako 80 percent škôl pracuje v tomto programe viac ako štyri roky, čo je dôkazom, že ich cesta v našom programe je dlhodobá,“ zhodnotila Kristína Hudeková, riaditeľka Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.

Žiaci a učitelia vnímajú ako jedno z pozitív projektu, že si deti môžu samé zvoliť, akým aktivitám sa chcú venovať a čo ich baví. Prostredníctvom zážitkového učenia je pritom možné do aktivít zapojiť dokonca už deti v predškolskom veku. „Sme veľmi radi, že máme mestá, v ktorých je základná a dokonca aj materská zelená škola. Je dôležité, aby sme už odmalička postupne viedli deti k zmene návykov,“ doplnila Hudeková.

Za veľký prínos programu považuje Hudeková vplyv zapojených škôl aj na mestá a obce, v ktorých pôsobia. „Školy sú takými centrami inšpirácie, kde sa deti odmalička učia preberať zodpovednosť za svoj každodenný život. Dôležité v zelenej škole je, že žiaci spolu s rodičmi, učiteľmi, upratovačkami a školníkmi nielen vykonávajú aktivity, ale identifikujú problémy a navrhujú ich riešenia.“

Zelená škola je najväčší environmentálno-vzdelávací program na svete, ktorý funguje v 60 krajinách. Na Slovensku sa do programu v tomto roku zapojilo 315 škôl. Program Zelená škola získal v roku 2016 cenu ministra životného prostredia za mimoriadne výsledky a dlhodobé aktivity v ochrane a starostlivosti v tejto oblasti. Uznanie získal aj od Environmentálneho programu OSN (UNEP). Koordinátorom programu na Slovensku je Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
O pobyt v Británii po brexite požiadalo už 1,8 mil. občanov krajín EÚ
<< predchádzajúci článok
Nemecký Volkswagen zvyšuje zásoby svojich áut v Británii

Ďalších 99 škôl zo Slovenska získalo certifikát Zelenej školy - diskusné fórum čitateľov