Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. júna 2012

Ďalšiu násilne sterilizovanú Rómku odškodnia, vyhrala súdPoradňa pre občianske a ľudské práva víta rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva v prípade N. B. proti Slovensku, v ktorom Európsky súd odškodnil ďalšiu násilne sterilizovanú rómsku ženu. ...Zdieľať
romky romovia KOŠICE 13. júna (WEBNOVINY) – Poradňa pre občianske a ľudské práva víta rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva v prípade N. B. proti Slovensku, v ktorom Európsky súd odškodnil ďalšiu násilne sterilizovanú rómsku ženu.


Európsky súd, okrem konštatovania porušenia práv priznal sťažovateľke odškodnenie 25 000 eur a právo na náhradu nákladov. Informovala o tom dnes právna zástupkyňa sťažovateľky Vanda Durbáková.


Rómka súhlasila, keď už bola pod vplyvom liekov a v bolestiach

Doložila, že sťažovateľka N. B. bola sterilizovaná ako maloletá sedemnásťročná počas pôrodu cisárskym rezom v roku 2001 v nemocnici v Gelnici. Durbáková uviedla, že ide o druhé rozhodnutie v obdobnej veci, len sedem mesiacov po prvom rozhodnutí Európskeho súdu proti Slovensku v novembri 2011.

Durbáková informovala, že vo svojom rozhodnutí Európsky súd konštatoval, že udelenie formálneho súhlasu k vykonaniu sterilizácie sťažovateľkou v čase, keď už mala pôrodné bolesti, bola pod vplyvom liekov a bola zdravotníckym personálom mylne informovaná o tom, že vykonanie sterilizácie je nevyhnutné na záchranu jej života, predstavuje porušenie práva sťažovateľky na fyzickú integritu a závažný zásah do jej ľudskej dôstojnosti.


Rómky sú zraniteľnou skupinou, Slovensko ich musí chraníť

Súd zároveň uviedol, že Slovensko porušilo svoju pozitívnu povinnosť podľa článku 8 medzinárodného dohovoru o ľudských právach zabezpečiť efektívnu právnu ochranu reprodukčných práv zvlášť rómskych žien, ako zraniteľnej skupiny obyvateľstva.

„Tento prípad predstavuje ďalší významný posun v našej dlhoročnej snahe dosiahnuť odškodnenie pre násilne sterilizované rómske ženy na Slovensku. Sme radi, že Európsky súd vyslal slovenskej vláde jasný signál, že násilné sterilizácie nesmú byť tolerované. V súlade s Európskym dohovorom i ďalšími medzinárodnými dohovormi o ľudských právach vláda nesie zodpovednosť za dodržiavanie reprodukčných práv žien, za efektívne vyšetrenie každého možného porušenia týchto práv a za poskytnutie zadosťučinenia pre každú poškodenú ženu. Zároveň musí zabezpečiť dôslednú prevenciu týchto prípadov v praxi,“ povedala právna zástupkyňa sťažovateľky Vanda Durbáková.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ak parlament vydá českú exministerku obrany, budú ju stíhať
<< predchádzajúci článok
Švajčiari rozhodnú o referendách, zahlasujú v plebiscite

Ďalšiu násilne sterilizovanú Rómku odškodnia, vyhrala súd - diskusné fórum čitateľov