Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. decembra 2023

Daň za ubytovanie vo Vysokých Tatrách porastie až o 75 percent, turistom však prinesie aj benefitVo Vysokých Tatrách sa od nového roka bude platiť vyššia daň za ubytovanie. Porastie o 75 percent, teda zo súčasných 2 eur na 3,50 eura. Rozhodli o tom vo štvrtok poslanci ...Zdieľať
249459182_2756067954693741_3209325653787500338_n 676x451 15.12.2023 (SITA.sk) - Vo Vysokých Tatrách sa od nového roka bude platiť vyššia daň za ubytovanie. Porastie o 75 percent, teda zo súčasných 2 eur na 3,50 eura. Rozhodli o tom vo štvrtok poslanci mestského zastupiteľstva.


Ako informovala za samosprávu Katarína Bohušová, poslanci hlasovali aj o zvyšovaní dane z nehnuteľnosti či za psa, ale aj poplatkov za komunálny odpad. Okrem iného tiež odsúhlasili všeobecne záväzné nariadenie o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia.

Niekoľkonásobne zvýšené náklady


Dôvodom nárastu sadzieb vo Vysokých Tatrách sú niekoľkonásobne zvýšené náklady napríklad na úpravu zelene, údržbu komunikácií či osvetlenie. Ide pritom podľa samosprávy o najvýznamnejšiu a najnavštevovanejšiu destináciu v rámci Slovenska.

Mesto musí premietnuť zvýšené náklady do nových opatrení, preto sme boli nútení zvýšiť niektoré dane a poplatky,“ skonštatoval primátor Vysokých Tatier Jozef Štefaňák. Jednou z nich je spomínaná daň z ubytovania.

Rozvoj cestovného ruchu


Podľa dôvodovej správy k zastupiteľstvu bol pôvodne predkladaný návrh zvýšiť ju na štyri eurá. „Mali sme dve možnosti, mohli sme vyberať peniaze napríklad za bežecké trate, ktoré sú platené z dane z ubytovania. Bude však jednoduchšie zaplatiť to v jednom balíku, teda z miestnej dane zabezpečíme rozvoj cestovného ruchu,“ poznamenal Štefaňák.

Daň napokon porastie o spomínaných 75 percent. „Nechceme, aby to návštevníkov odradilo, ale aby sme pre turistov zachovali najvyšší štandard,“ vysvetlil primátor.

Zaplatenie miestnej dane za ubytovanie však prináša pre turistov v Tatrách aj benefit, a tým je automatické poistenie na zásah Horskej záchrannej služby. Tatranská informačná kancelária ale pripomenula, že toto poistenie sa vzťahuje len na turisticky značkované trasy, nie napríklad na výstup s horským vodcom. V takom prípade sa musia turisti pripoistiť.


Zdroj: SITA.sk - Daň za ubytovanie vo Vysokých Tatrách porastie až o 75 percent, turistom však prinesie aj benefit © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najatraktívnejšie vianočné darčeky od Samsungu
<< predchádzajúci článok
Únia schválila 12. balík sankcií proti Rusku, zdržanie bolo spôsobené jednou krajinou