Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. júna 2023

Daňovo-odvodová záťaž z predaja kryptomien sa zníži


Tagy: kryptomeny

Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov, ktorú Národná rada (NR) SR v stredu definitívne schválila.Zdieľať
Daňovo-odvodová záťaž z predaja kryptomien sa zníži

Daňovo-odvodová záťaž v súvislosti s predajom kryptomien sa zníži, čo by malo zjednodušiť ich používanie v bežnom živote. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov, ktorú Národná rada (NR) SR v stredu definitívne schválila. Do parlamentu návrh predložila skupina poslancov SaS, OĽANO a nezaradených.


"Návrh si kladie za cieľ i významným spôsobom uľahčiť investovanie a sporenie bežným občanom, a to aj v rámci dlhodobého investičného sporenia, či pripravovaného celoeurópskeho dôchodkového sporenia, keďže súčasné zdaňovanie príjmov z cenných papierov je vo významnom rozpore s cieľom podporovať dobrovoľné formy sporenia na dôchodok," uviedli predkladatelia v dôvodovej správe.

Daňové zaťaženie príjmov fyzických osôb z predaja kryptomeny sa zníži na základe tzv. časového testu. Pri jej predaji po uplynutí jedného roka od nadobudnutia sa bude príjem zdaňovať zníženou 7 % sadzbou dane. V prípade predaja virtuálnej meny do jedného roka sa príjmy zahrnú do základu dane spolu s ostatnými príjmami. Obdobná úprava sa bude vzťahovať aj na príjmy z predaja kapitálového majetku plynúce od subjektov kolektívneho investovania.

"Účelom zmeny zákona o zdravotnom poistení je oslobodiť fyzické osoby od povinnosti platenia odvodov na zdravotné poistenie z príjmu z predaja virtuálnej meny, ak virtuálna mena nebola súčasťou ich obchodného majetku, a to bez ohľadu na tzv. časový test," uviedli ďalej predkladatelia.

Na základe pozmeňujúceho návrhu Petra Cmoreja (SaS) sa pri výmene virtuálnej meny za majetok alebo služby sa nebude v príslušnom zdaňovacom období zdaňovať príjem nepresahujúci 2400 eur. "V praxi sa stávalo, že ak fyzická osoba nakúpila za virtuálnu menu napríklad potraviny alebo kávu, nastával moment zdaniteľného plnenia a s tým súvisiaca neprimeraná byrokratická a daňová záťaž," vysvetlil predkladateľ.

Novelou zákona o cenných papieroch sa zdvojnásobí maximálna výška prostriedkov, ktorú možno v rámci dlhodobého investičného sporenia investovať za jeden kalendárny rok. Suma sa zvýši z doterajších 3000 eur na 6000 eur.

Prostredníctvom novely zákona o kolektívnom investovaní sa zase rozšíri okruh investorov, ktorí môžu investovať do alternatívnych investičných fondov a zvýši sa podiel majetku, ktorý môžu mať takéto fondy od kvalifikovaných investorov, z doterajších 20 % na 30 %.

Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh Jany Žitňanskej (nezaradená), ktorého cieľom je zosúladenie úpravy príjemcov tzv. charitatívnej reklamy tak, aby zahŕňala všetky právne formy uvedené ako prijímatelia 2 % z dane. Vzhľadom na infláciu sa zvýši horná hranica príjmov z tejto reklamy z doterajších 20.000 na 30.000 eur. V rámci charitatívnej reklamy môžu vybrané právnické osoby z neziskového sektora prijímať od podnikateľských subjektov príspevky oslobodené od dane, určené na stanovené verejnoprospešné účely.

Tagy: kryptomeny
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Kryptomeny majú za sebou ťažký týždeň (11. 6. 2023)
 Kryptomenová burza Binance zaznamenala za 24 hodín čistý odliv 790 miliónov USD (6. 6. 2023)
 Akcie kryptomenovej burzy Coinbase klesli najnižšie od vstupu na akciovú burzu v apríli 2021. (22. 11. 2022)
 Kryptomeny prudko padajú, bitcoin klesol pod 17.000 USD (9. 11. 2022)
 Najväčšia kryptomenová platforma Binance prevezme rivala FTX.com (8. 11. 2022)
 Kryptomeny vstúpili do novej éry: Ethereum úspešne prešlo na proof-of-stake (15. 9. 2022)
 Ťažiarov kryptomien v Kazachstane varovali pred výpadkami elektriny (26. 1. 2022)
 Cena bitcoinu klesla pod 39-tisíc dolárov a dostala sa na minimum od vlaňajšieho augusta (21. 1. 2022)
 Bitcoin dnes vystúpil najvyššie od polovice mája, podľa webu CoinDesk prekonal 55-tisíc dolárov. (6. 10. 2021)
 Cena bitcoinu pokračuje v raste a dostala sa nad 46.000 USD (9. 8. 2021)nasledujúci článok >>
Rodiny budú mať zľavu 50 % z poplatkov za vedenie stavebného sporenia
<< predchádzajúci článok
Z policajnej akadémie do politiky. Kurilovská smeruje do Hlasu a Pellegrini príde aj s ďalšími menami