Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

15. septembra 2022

Kryptomeny vstúpili do novej éry: Ethereum úspešne prešlo na proof-of-stakeKryptoplatforma ethereum dokončila významnú aktualizáciu softvéruZdieľať
Kryptomeny vstúpili do novej éry: Ethereum úspešne prešlo na proof-of-stake

Kryptoplatforma ethereum dokončila významnú aktualizáciu softvéru, oznámil na Twitteri jeho tvorca a spoluzakladateľ Vitalik Buterin. Cieľom aktualizácie, označovanej anglickým slovom merge (spojenie), je výrazne znížiť spotrebu energie. Tá klesne o 99,95 percenta.

„A máme hotovo!“ napísal Buterin. „Pre ekosystém etherea je to veľká chvíľa,“ dodal Kanaďan ruského pôvodu.

Blockchain je decentralizovaná databáza, ktorá zaisťuje transakcie s príslušnou kryptomenou.

Dnes ráno okolo 06:44 UTC druhá najväčšia kryptomena Ethereum úspešne prešla zlúčením. Prechod od proof-of-work k proof-of-stake zásadne zmenil spôsob, akým Ethereum overuje transakcie na svojom blockchaine. Namiesto masívnej výpočtovej sily známej ako ťažba budú transakcie overovať držitelia Etherea. Proof-of-stake tak spotrebuje približne o 99,95 % menej energie v porovnaní s proof-of-work. Ten predtým potreboval rovnaké množstvo elektriny ako Čile, čiže 0,2 % z celkovej globálnej spotreby elektriny. „Po novom držitelia Etherea, ktorí transakcie overia, budú odmeňovaní v novovydaných kryptomenách. Nižšie množstvo potrebnej energie umožní nižšiu emisiu nového éteru, čím sa minimalizuje riedenie existujúcich držiteľov,“ vysvetľuje Mads Eberhardt, odborník Saxo Bank na kryptomeny.

Nová kapitola nielen pre Ethereum, ale aj pre kryptomeny ako také

Podľa analytika Saxo Bank je zlúčenie Etherea jednou z najvplyvnejších udalostí na kryptotrhu od roku 2009. Je to totiž prvá kryptomena takejto veľkosti, ktorá zmenila konsenzus. „Urobila to zatiaľ bez narušenia siete, ktorá zabezpečuje hodnotu viac ako 410 miliárd dolárov v rámci vlastných natívnych krypto, stablecoinov, tokenov a nezastupiteľných tokenov (NFT),“ hodnotí Eberhardt.

Aj keď vývojári Etherea roky pracovali na príprave prechodu, ten zatiaľ nepreukázal dlhodobú konzistentnosť, pokiaľ ide o decentralizáciu a odolnosť za reálnych podmienok.  „Dokázať sa to dá jedine fungovaním bez vážnych problémov na skutočných trhoch. Realitu ukáže až čas a hodiny začali tikať práve dnes. Nie je to šprint, ale maratón, na konci ktorého uvidíme, či proof-of-stake od Etherea dokáže preukázať rovnakú stabilitu ako vyspelý rámec proof-of-work,“ dodáva odborník.

V posledných rokoch sa stupňuje diskusia o tom, či je vhodné, aby sa na overovanie spotrebovalo toľko elektriny. Dnes Ethereum z tejto diskusie raz a navždy odišlo, a nechalo Bitcoin v štichu. Ten spotrebuje približne 0,42 % z celkovej spotreby elektriny v celosvetovom meradle, čo je porovnateľné so spotrebou Kazachstanu. Kým táto diskusia sa už Etherea netýka, pre Bitcoin platí viac, ako kedykoľvek predtým. Napriek tomu, že úspešné zlúčenie Etherea zdôrazňuje, že je možné definitívne sa vzdať proof-of-work konceptu, zatiaľ neexistuje žiadny plán prechodu Bitcoinu na proof-of-stake.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ťažiarov kryptomien v Kazachstane varovali pred výpadkami elektriny (26. 1. 2022)
 Cena bitcoinu klesla pod 39-tisíc dolárov a dostala sa na minimum od vlaňajšieho augusta (21. 1. 2022)
 Bitcoin dnes vystúpil najvyššie od polovice mája, podľa webu CoinDesk prekonal 55-tisíc dolárov. (6. 10. 2021)
 Cena bitcoinu pokračuje v raste a dostala sa nad 46.000 USD (9. 8. 2021)
 Cena bitcoinu a ďalších kryptomien prudko klesla (21. 6. 2021)
 Policajti sa pripravili na raziu proti marihuane, našli však bitcoinovú baňu (30. 5. 2021)
 Cena bitcoinu sa dnes prepadla pod 31-tisíc dolárov, za posledný deň odpísala zhruba 30 %. (19. 5. 2021)
 Tesla vlastní bitcoiny v hodnote takmer 2,5 miliardy USD (29. 4. 2021)
 Dve turecké kryptomenové burzy skolabovali počas jedného týždňa (25. 4. 2021)
 Akcie Coinbase po svojom debute na burze prudko vzrástli (15. 4. 2021)nasledujúci článok >>
Speváka Kellyho uznali za vinného v súvislosti s detskou pornografiou
<< predchádzajúci článok
Divadlo A. Bagara ponúkne v divadelnej sezóne päť nových titulov