Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

20. októbra 2011

Dávajte si pozor na chodcovSo zvyšujúcou sa rýchlosťou auta sa šance na prežitie chodca pri strete s idúcim autom podstatne znižujú. Pri náraze automobilu do chodca v rýchlosti 30km/ hod. umiera v priemere každý 20. Rýchlosť ...Zdieľať
chodci BRATISLAVA 20. októbra (WBN/PR) - So zvyšujúcou sa rýchlosťou auta sa šance na prežitie chodca pri strete s idúcim autom podstatne znižujú. Pri náraze automobilu do chodca v rýchlosti 30km/ hod. umiera v priemere každý 20. Rýchlosť 50km/ hod už náraz neprežije takmer polovica. Zarážajúci je, že stret s automobilom idúcim rýchlosťou 60km/ hod znamená pre chodca takmer istú smrť. Je to veľmi nepríjemná úmera života – čím vyššia rýchlosť, tým menšia pravdepodobnosť prežitia.


Chodec je jednoznačne najzraniteľnejší účastník cestnej premávky. Pri deťoch to platí dvojnásobne. Nech zrazíte dieťa v akejkoľvek rýchlosti, zakaždým sa to môže skončiť tragicky. Už rýchlosť 30km/hod. je pre dieťa kritická.

Čo je vlastne príčinou?

Sú situácie, pri ktorých sa chodci chovajú nelogicky, ako keby stratili rozum. Prvým príkladom je dážď. Ľudia sa utekajú schovať, vyhýbajú sa kalužiam. A zabúdajú sledovať premávku.

Nikdy cez prechod nebežte! Ten, komu vbehnete pod auto, nestihne zabrzdiť včas. Aj keby vás vodič stihol spozorovať. Aj keby išiel podľa predpisov. Aj keby nebola šmykľavá vozovka. Rýchlosťou, ktorou vbehnete vodičovi do cesty, vodičovi znemožňujete, aby včas zastavil.

Druhou kategóriou sú autobusy, alebo električky. Chodec vidí pred sebou jediný cieľ – rýchle dobehnúť. „Musím to stihnúť!“. Červená nečervená.

Tretí zvláštny prípad sú deti. Nie sú schopné odhadnúť nebezpečné situácie.

No a nesmieme zabúdať ani na našich starších spoluobčanov. Väčšinou majú pomalšie reakcie, ubúdajú im fyzické sily, resp. mávajú ďalšie zdravotné komplikácie. Bývajú až úzkostlivo opatrní, avšak následne sa vrhajú pod idúce vozidlá. Nerobia to zámerne. Pri prechádzaní cesty sa zastavujú, dokonca majú tendenciu sa vracať späť. Rovnako ako deti, zle odhadnú rýchlosť blížiaceho sa auta a zabúdajú na okolitú premávku. Jednoducho sú takí a my raz budeme takí tiež. Nechovajme sa k nim povýšenecky, ale skôr chápavo. Snažme sa im pomáhať.

Samostatnou témou sú nehody chodcov a nákladných áut. Aj napriek snahám výrobcov má vodič nákladného auta obmedzený výhľad a prehľad o priestore v blízkosti svojho vozidla.

Ako sa správa bezpečný chodec?

1. Uvedomte si, že vy ste tí zraniteľní
2. Snažte sa prechádzať cez cestu len cez prechod pre chodcov
3. Nespoliehajte sa na to, že ten druhý dodrží pravidlá – berte do úvahy chyby druhých
4. Zásadne cez prechod nebežte
5. Nikdy neprechádzajte cez cestu tesne pred stojacim autobusom, alebo nákladným autom
6. Neriskujte. Oplatí sa radšej počkať, kým budete môcť bezpečnej prejsť na druhú stranu.

Peter Krištín
Tempus SuperDRIVE s.r.o.
Škola šmyku

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Deana Jakubisková podľa svedkov muža až za priechodom
<< predchádzajúci článok
Carla Bruni-Sarkozy porodila dievčatko