Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. septembra 2013

Definitívne rozuzlenie sýrskej drámy sa blíži, tvrdí E. Kukan



Poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan.



Zdieľať
Poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan. Foto: TASR/Štefan Puškáš
 
Bratislava 9. septembra (TASR) - Sýrska dráma podľa europoslanca za SDKÚ-DS Eduarda Kukana trvá dlho, ale správy, ktoré prichádzajú zo sveta, svedčia o tom, že jej definitívne rozuzlenie sa blíži. "Možností, ako to skončiť, je niekoľko. Ktorá to bude, sa dá iba špekulovať," konštatoval na dnešnej tlačovej konferencii.


Momentálne sa čaká na výslednú správu inšpektorov OSN o možnom použití chemických zbraní v Damasku, ktorá by mala byť zverejnená koncom tohto týždňa. Kukan je presvedčený, že to bude veľmi vedecká konkrétna správa. "Žeby priniesla nejaký priamy dôkaz o tom, kto ich použil, veľmi pochybujem," reagoval na otázku TASR, či okrem potvrdenia útoku chemickými zbraňami bude existovať aj nespochybniteľný dôkaz o tom, či ich použili sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

"To sú inšpektori, ktorí budú neutrálni a budú chcieť dokázať, či chemické zbrane boli použité, alebo nie. Nech je ich správa akákoľvek, záverečné rozhodnutie bude politické. Správa prinesie mnohé objektívne fakty, na základe ktorých sa politickí lídri budú môcť rozhodnúť zodpovednejšie," konštatoval Kukan s tým, že na vojenský zásah USA proti Sýrii treba prijať rezolúciu Bezpečnostnej rady (BR) OSN a treba mať jasné dôkazy, kto použil chemické zbrane.

Európsky parlament EP zaradil na svoje tohtotýždňové rokovanie v Štrasburgu otázku Sýrie. Podľa Kukana je pripravená rezolúcia, pričom je záujem o to, aby ju podporilo čo najviac europoslancov a politických frakcií.

Spoločné stanovisko EP má zdôrazniť fakt, že použitie chemických zbraní je zločinom proti ľudskosti a porušením medzinárodného práva. Ďalej vyzve členské štáty EÚ, aby na základe správy inšpektorov OSN žiadali následné kroky. Ďalšia výzva bude smerovať voči Rusku a Číne na to, aby prijali zodpovednosť a podieľali sa v rámci BR OSN na politickom riešení tejto otázky. Obe krajiny už predtým zablokovali niekoľko rezolúcií BR OSN týkajúcich sa Sýrii.

Ako na dnešnej tlačovej konferencii zdôraznil predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, chemický útok je zločinom proti ľudskosti, pričom tí, ktorí za ním stoja, musia byť potrestaní, aby sa zabránilo prípadnému ďalšiemu ich použitiu.

Podľa Freša hrozí, že príde k chemickej vojne na hraniciach Turecka, ktoré je členskou krajinou NATO, a v tom prípade sa to týka aj Slovenska ako plnohodnotného člena Severoatlantickej aliancie. "Spoločná európska politika je v tejto chvíli rozhodujúca, ako sa k vojenskému zásahu v Sýrii postaviť. S napätím všetci očakávame výsledky práce inšpektorov OSN a ako rozhodne OSN," deklaroval Frešo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Asad nenariadil chemický útok v Sýrii, tvrdia nemeckí tajní (8. 9. 2013)
 Vojna v Sýrii môže byť dlhšia ako deň - dva, tvrdí odborník (8. 9. 2013)
 Ministri EÚ: Všetko svedčí o tom, že za chemickým útokom bol Asad (7. 9. 2013)
 Francúzi odmietajú ozbrojený útok na Sýriu (7. 9. 2013)
 Senátny výbor schválil použitie vojenskej sily proti Sýrii (5. 9. 2013)
 Výbor Senátu dospel k súhlasu ohľadom rezolúcie o zákroku v Sýrii (4. 9. 2013)
 John Kerry večeriaval s Asadom, teraz chce napadnúť Sýriu (3. 9. 2013)
 Kongres pravdepodobne vysloví súhlas so zásahom v Sýrii (3. 9. 2013)
 Dôkazy o chemickom útoku v sýrskom Halabe existujú (3. 9. 2013)
 Európska únia počká na závery inšpektorov OSN v Sýrii (3. 9. 2013)



nasledujúci článok >>
Druhé odpísanie gréckeho dlhu neprichádza do úvahy, tvrdí Y. Mersch
<< predchádzajúci článok
Každý desiaty Slovák zarobí v hrubom menej ako 400 eur