Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. mája 2006

Deň Európy v znamení euroústavy



Politici a občania Európskej únie využili Deň Európy, aby pripomenuli význam európskej myšlienky, pričom počas osláv stále bolo cítiť traumu v súvislosti so zablokovaným procesom ratifikácie ...



Zdieľať

BRATISLAVA 9. mája (WN/SITA) - Politici a občania Európskej únie využili Deň Európy, aby pripomenuli význam európskej myšlienky, pričom počas osláv stále bolo cítiť traumu v súvislosti so zablokovaným procesom ratifikácie euroústavy.

Francúzska vláda pripravila na utorok veľkolepé oslavy dňa Európy. Eiffelova veža v Paríži bude počas 24 hodín vysvietená vo farbách európskej vlajky, podobnú výzdobu dostanú aj rýchlovlaky Thallis do Bruselu a Eurostar do Londýna. Vo viacerých mestách budú chóristi spievať európsku hymnu - Beethovenovu Ódu na radosť. Prezident Jacques Chirac ponúkol viac ako tisíc radniciam, ktoré nemajú európsku vlajku, výzdobu zadarmo. Pozorovatelia v Bruseli sa zhodujú v tom, že okázalé oslavy Dňa Európy sú odpoveďou na výsledky referenda o európskej ústave, ktorú Francúzi pred rokom odmietli. Francúzska diplomacia, blokovaná výsledkom referenda, sa dnes snaží preniesť niektoré ústavné návrhy do agendy júnového summitu európskych lídrov. Francúzsky prezident je presvedčený, že EÚ môže mať aj bez ústavy ministra zahraničných vecí, reformu hlasovacieho systému v ministerských radách a silnejšiu doktrínu spoločnej obrany.

Estónsky parlament pri príležitosti Dňa Európy ratifikoval ústavu EÚ. "Za ratifikáciu európskej ústavy hlasovalo 73 poslancov a jeden bol proti," uviedla predsedníčka estónskeho parlamentu Maret Maripuuová. Estónsko je už 15. krajinou, ktorá dokument ratifikovala. Tallinn tak chcel dať najavo, že Európa ústavu potrebuje.

V susednej Českej republike polemiku vyvolala otázka euroskepticizmu. Bývalý český prezident Václav Havel kritizoval v utorok v rámci diskusie o budúcnosti Európy svojho nástupcu Václava Klausa za jeho euroskeptické postoje. Havel Klausovi vyčítal jeho odmietnutie vyvesiť európsku vlajku na Pražskom hrade spolu s českou. Podľa Havla nie je dôvod, aby oficiálne miesto hlavy štátu nemalo vyvesenú aj európsku vlajku, a poukázal na príklady viacerých európskych štátov, ktoré používajú obe vlajky. Havel toto gesto označil za odraz Klausovho zmýšľania. Havel vystúpil v rámci českej verzie "Café d'Europe", ktorú v utorok v 27 štátoch zorganizovalo rakúske predsedníctvo EÚ pri príležitosti osláv Dňa Európy.

Ďalšou pálčivou otázkou súčasnej Európy je rozširovanie únie a počas Dňa Európy nechýbali ani vyhlásenia na túto tému. Podpredseda Európskej komisie Siim Kallas vyjadril v utorok v Ankare obavy, že sa reformy v Turecku spomaľujú, a vyzval vládu, aby dodržala svoje záväzky voči EÚ. V Bulharsku sú zasa prítomné obavy, že Európska komisia odloží plánovaný vstup krajiny do EÚ o jeden rok. Premiér Sergej Stanišev vyzval preto v utorok Európsku úniu, aby neodložila termín vstupu jeho krajiny do EÚ. Podľa neho odklad skôr spomalí, ako urýchli reformný proces. "Nechcem zbytočne dramatizovať situáciu... ale vždy som hovoril, že odklad by bol chybou," povedal Stanišev.

Zatiaľ čo väčšia časť kontinentu žila Dňom Európy, Rusko v utorok oslavovalo Deň víťazstva nad fašizmom tradičnou vojenskou prehliadkou na Červenom námestí. Prezident Vladimir Putin využil túto príležitosť, aby poukázal na nebezpečenstvo neonacizmu. "Tí, čo sa znovu pokúšajú vztýčiť porazenú zástavu nacizmu, ktorí rozsievajú etnickú nenávisť, extrémizmus a xenofóbiu, vedú svet do slepej uličky," vyhlásil ruský prezident na začiatku vojenskej prehliadky. "Z tohto dôvodu musí byť porážka fašizmu lekciou a varovaním," povedal Putin.

FOTO: SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Asociácia nemocníc Slovenska a odbory sa dohodli
<< predchádzajúci článok
Slováci pre odlety využívajú najčastejšie letisko Bratislava