14. novembra 2009

Denver pripravil Lakers druhú prehru v sezóne

Basketbalisti Denveru sa v piatok po dobre rozbehnutej, ale nedotiahnutej sérii šiestich zápasov na ihriskách súperov (3 víťazstvá - 3 prehry) vrátili do svojho Pepsi Center a v prvej repríze finále ...

NEW YORK 14. novembra (WEBNOVINY) - Basketbalisti Denveru sa v piatok po dobre rozbehnutej, ale nedotiahnutej sérii šiestich zápasov na ihriskách súperov (3 víťazstvá - 3 prehry) vrátili do svojho Pepsi Center a v prvej repríze finále play-off Západnej konferencie 2009 uštedrili úradujúcemu šampiónovi Los Angeles Lakers iba druhú prehru v tejto sezóne NBA. O vysokom víťazstve Nuggets 106:79 rozhodol mikrosúboj medzi domácim strelcom Carmelom Anthonym a hosťujúcim "obranárom" Ronom Artestom. Chlieb sa lámal v úvode tretej štvrtiny, keď Anthony rýchlo nazbieral 10 bodov, potiahol svoj tím k dvojcifernému vedeniu a Lakers v tejto dvanásťminútovke napokon dokázali odpovedať iba 8 bodmi. V závere zápasu už oddychovali aj opory Lakers Kobe Bryant a Lamar Odom, ktoré mali v nohách víťazný štvrtkový duel s lídrom konferencie Phoenixom. Trénerovi hostí Philovi Jacksonovi vôbec nevyšla predpoveď, že fyzicky disponovaný Artest dokáže v súboji ťažkých váh ustrážiť Anthonyho. "Minulý rok sme na neho skúšali rýchlosť a rôzne iné defenzívne mechanizmy. Ron je ten typ, ktorý ho môže fyzicky prevýšiť," povedal pred zápasom Jackson. Jeho nová zbraň však nefungovala, Anthony nastrieľal Lakers 25 bodov.

Aj najväčší favorit Východnej konferencie druhý raz v sezóne zakopol. Znova v piatok a rovnako ako pred týždňom s Phoenixom pred vlastnými divákmi Boston prehral. Postarala sa o to výkonnostne stále rastúca Atlanta a najmä 24-bodová ruka Joa Johnsona, teda voľby Celtics z 1. kola draftu 2001. "Potrebovali sme zdolať kvalitný tím na jeho pôde, aby sme si posilnili sebavedomie. Myslím si, že sme práve vyhrali nad najlepším mužstvom Východu. Prevýšili sme ho vo všetkých smeroch, základom bola naša výborná obrana," konštatoval po víťazstve 97:86 tréner Hawks Mike Woodson. Jeho zverencom sa podarilo to, čo v sérii 1. kola play-off 2008 nedokázali ani raz. V Bostone vtedy prehrali s najlepšie brániacim tímom súťaže všetky 4 zápasy a vypadli. Teraz Atlanta dominovala najmä v doskokoch, v tomto ukazovateli vyhrala 47:29. "Od prvého dňa sezóny si veríme. Nám naopak nedôveruje nik. Tento rok sme a budeme pre súperov hrozbou aj mimo našej palubovky," varoval Joe Johnson.

Čierny piatok trinásteho majú za sebou Orleans Hornets. Premiéra generálneho manažéra Jeffa Bowera na trénerskej lavičke sa skončila pohromou, a to nie je reč len o domácej prehre 78:86 s Portlandom. Dalo sa čakať, že odvolanie kouča Byrona Scotta bude niesť líder tému Chris Paul veľmi ťažko, ale že sa zraní hneď v prvom zápase vo svojej kariére NBA pod vedením iného trénera, nemožno považovať za dobré znamenie. Rozohrávač Hornets si v tretej štvrtine vyvrtol ľavý členok a pár zápasov si určite oddýchne. "Nenávidím rolu diváka, neznášam to, keď musím vynechať čo i len jediné stretnutie. Práve robia röntgenové snímky, neviem, čo ma čaká," povedal sklamaný Paul.

"Naša práca na budovaní tímu začína prinášať prvé výsledky. A tie sa mi veľmi páčia," pochvaľoval si tréner Sacramenta Paul Westphal po domácom víťazstve svojich zverencov nad Houstonom 109:100. Kings vyhrali 4 zápasy v rade, čo sa im naposledy podarilo v apríli 2008, a upevnili si 50-percentnú bilanciu, ku ktorej sa dopracovali prvý raz od 4. decembra 2006. Zodpovednosť začínajú preberať hráči draftovaní v rokoch 2008 a 2009. V piatok udával tempo s 27 bodmi a 11 doskokmi "druhoročiak" Jason Thompson, nováčik Tyreke Evans pridal 20 bodov. Houston napriek prehre potvrdil kvalitu. Trevor Ariza sa s 28 bodmi stal najlepším strelcom celého piatkového programu a Rockets dali 100 a viac bodov už v 8 zápasoch v rade, čo je ich druhá najdlhšia šnúra od sezóny 1995/96 (12 stretnutí).

Do zdecimovaného kádra New Jersey pribudol vyliečený Chris Douglas-Roberts (prasacia chrípka), ale Nets ani s deviatimi statočnými nestačili v Orlande na úradujúceho vicemajstra NBA a aj po 9 zápasoch stále čakajú na prvú výhru v sezóne. Magic sa prezentovali výbornou obranou, Dwight Howard si spomenul na minulý ročník a k 26 bodom a 12 doskokom pridal aj 5 blokov, čím vygumoval pivota hostí Brooka Lopeza. Newyorskí Knicks sa stali ďalšou obeťou kanonády Golden State Warriors, prehre 107:121 nezabránil ani návrat Nata Robinsona po šesťzápasovej pauze vynútenej zranením členka. Minnesota bez Ala Jeffersona, ktorý odcestoval na Floridu za umierajúcou starou mamou, nezvládla domáci duel s Dallasom a prehrala 77:89. Utah sa naopak vyrovnal s absenciou rozohrávača Derona Williamsa, ktorý má v rodine problémy zdravotného charakteru, a vyhral vo Philadelphii aj zásluhou streleckého prebudenia Carlosa Boozera 112:90. Los Angeles Clippers nestačil ani 22-bodový náskok v dueli s Torontom a prehrali tretí
zápas v rade (89:104).

Výsledkový sumár - piatok:

Orlando - New Jersey 88:72
Najviac bodov: D. Howard 26 (12 doskokov), Pietrus 16, V. Carter 14 - Alston 17 (10 doskokov, 10 asistencií), Simmons 15, Hassell 13, štvrtiny: 23:27, 19:15, 20:14, 26:16, 17 461 divákov.

New York - Golden State 107:121
Najviac bodov: Gallinari 19 (10 doskokov) , D. Lee 17, Harrington 16 - S. Jackson 23, Azubuike, Ellis a Maggette po 22, štvrtiny: 26:32, 26:34, 28:20, 27:35, 19 763 divákov.

Minnesota - Dallas 77:89
Najviac bodov: Flynn 11, R. Gomes, Jawai a C. Brewer po 10 - Nowitzki 20 (11 doskokov), Marion 15, Terry 12, štvrtiny: 22:22, 11:22, 21:29, 23:16, 12 372 divákov.

Sacramento - Houston 109:100
Najviac bodov: J. Thompson 27 (11 doskokov), Udrih 22, T. Evans 20 - Ariza 28, Battier 23, Scola 20, štvrtiny: 30:30, 33:22, 19:25, 27:23, 11 762 divákov.

Los Angeles Clippers - Toronto 89:104
Najviac bodov: Kaman 25, B. Davis 17, A. Thornton 12 - Bosh 21 (14 doskokov), Bargnani 19, Calderón 18 , štvrtiny: 34:17, 20:28, 20:29, 15:30, 15 615 divákov.

Philadelphia - Utah 90:112
Najviac bodov: T. Young 17, Kapono 12, Brand a Iguodala (10 asistencií) po 11- Boozer 24 (12 doskokov), Matthews 16, Okur a Millsap po 15, štvrtiny: 32:30, 18:34, 19:28, 21:20, 10 738 divákov.

New Orleans - Portland 78:86
Najviac bodov: M. Thornton 20, Collison 18, David West 15 (10 doskokov) - Aldridge 20 (13 doskokov), B. Roy 15, A. Miller 12, štvrtiny: 12:14, 21:23, 21:28, 24:21, 14 742 divákov.

Boston - Atlanta 86:97
Najviac bodov: P. Pierce 24, Garnett a Perkins po 14 - Joe Johnson 24, Jamal Crawford 18, Josh Smith 14, štvrtiny: 22:24, 20:17, 28:31, 16:25, 18 624 divákov.

Denver - Los Angeles Lakers 105:79
Najviac bodov: C. Anthony 25, J.R. Smith 20, Hilário 13 - A. Bynum (15 doskokov) a Bryant po 19, Odom 14, štvrtiny: 26:28, 32:28, 29:8, 18:15, 19 141 divákov.