Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. októbra 2019

Deti budú nasledujúce dni hlasovať za skutky v Detskom čine rokaIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Milan Kapusta
Bratislava 8. októbra (TASR) – Projekt Detský čin roka už 19 rokov motivuje deti, aby robili dobré skutky. V týchto dňoch sa začala druhá etapa projektu, počas ktorej budú učitelia s deťmi čítať vybrané príbehy a deti budú hlasovať za skutky, ktoré ich oslovili. TASR o tom informovala koordinátorka projektu Detský čin roka Magdaléna Fábryová.


"Každý rok je projekt v niečom iný, podľa toho, čo deti aktuálne žili a čo sa dialo v spoločnosti, pretože príbehy detí priamo reagujú na aktuálne dianie na Slovensku. Detské príbehy, najmä tie z vidieka alebo menších miest, ukázali silné medzigeneračné prepojenie medzi členmi rodiny. Deti rady trávia veľa času so starými rodičmi a vzájomne si odovzdávajú lásku - rady im pomáhajú," povedala štatutárka občianskeho združenia (OZ) Detský čin roka Saša Broadhurst-Petrovická.

Vďaka skutočným príbehom majú deti možnosť podľa organizátorov pochopiť, že pomoc a spolupatričnosť môžu mať rôzne podoby. Za 19 rokov sa do projektu zapojilo viac ako 1.500.000 detí.

Projekt má dve etapy. V prvej motivuje deti k robeniu dobrých skutkov a vyzýva ich spolu s verejnosťou k zaslaniu príbehov o dobrých skutkoch detí. V druhej etape organizátori projektu zašlú pedagogický materiál s vybranými skutkami do 2200 základných škôl a školských úradov. Učitelia s deťmi čítajú príbehy na hodinách etickej výchovy, slovenského jazyka či náboženskej výchovy. O príbehoch a hodnotách s deťmi diskutujú a následne za tie, ktoré ich najviac oslovili, aj hlasujú.

Za dobré skutky detí môžu školáci aj verejnosť hlasovať v siedmich kategóriách. Ide o kategórie záchrana ľudského života, pomoc v rodine, pomoc rovesníkom, pomoc ľuďom, pomoc prírode, dobrý nápad a cena Sašky Fischerovej - Malý Veľký čin. Deti, ktorých dobré skutky získajú najväčšiu podporu detskej poroty, budú ocenené na slávnostnom vyhodnotení projektu v decembri.

"Je tiež zaujímavé sledovať, ako narastá počet školských kolektívov, v ktorých sa integrácia zdravých a postihnutých detí stáva prirodzenou realitou. Každoročne sledujeme, ako deti vedia rozumne využiť nové technológie a sociálne siete aj pre dobrú vec a pomáhajú ako ľuďom tak zvieratám," dodala Broadhurst-Petrovická. Deti môžu poslať hlasy poštou alebo elektronicky na www.detskycin.sk.

Pre verejnosť pripravilo OZ Detský čin roka v spolupráci s darcovským portálom ĽudiaĽuďom.sk anketu, ktorou môžu dospelí ľudia prispieť na projekt, podporiť dobro a inšpirovať dobrými skutkami deti.

Jeden skutok za všetky kategórie, ktorý získa najväčšiu podporu verejnosti, získa ocenenie Cena ĽudiaĽuďom.sk. Obe hlasovania budú prebiehať do 30. novembra.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Británia zmenila plán dočasného colného režimu po brexite bez dohody
<< predchádzajúci článok
USA obmedzia vývoz komponentov a produktov 28 čínskym firmám

Deti budú nasledujúce dni hlasovať za skutky v Detskom čine roka - diskusné fórum čitateľov