Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. októbra 2019

Británia zmenila plán dočasného colného režimu po brexite bez dohodyBritský premiér Boris Johnson.Zdieľať
Britský premiér Boris Johnson. Foto: TASR/AP
Londýn 8. októbra (TASR) - Británia v utorok revidovala colný režim, ktorý vstúpi do platnosti v prípade jej odchodu z Európskej únie (EÚ) bez dohody. Vláda v utorok predstavila svoj plán na jeden rok, podľa ktorého bude 88 % z celkového dovozu v rámci tzv. dočasného colného režimu oslobodeného od poplatkov.


Nový režim predstavuje víťazstvo pre ministerstvo financií, ktoré chcelo udržať clá na nízkej úrovni v prípade brexitu bez dohody, aby predišlo zvyšovaniu inflácie vo vysoko nestabilnej ekonomike.

Predchádzajúci, marcový návrh bezcolného režimu počítal s dovoznými clami na 13 % tovaru vrátane niektorých mäsových a mliečnych výrobkov, áut, keramiky a hnojív. Jeho cieľom bolo podporiť farmárov a výrobcov na ostrovoch.

Britská vláda v snahe nájsť rovnováhu medzi udržaním spotrebiteľských cien na nízkej úrovni a vyhnúť sa pritom "deštrukcii" domácich výrobcov, tiež uviedla, že môže v prípade potreby colný režim okamžite zmeniť, hneď od prvého dňa platnosti.

Do odchodu Spojeného kráľovstva z európskeho bloku, ktorý je jeho kľúčovým obchodným partnerom, už zostáva len 23 dní. Vláda premiéra Borisa Johnsona preto zintenzívňuje prípravy aj na potenciálne chaotický brexit bez dohody.

Londýn prvýkrát uverejnil dočasný colný režim pred pôvodným dátumom odchodu na konci marca. Revidovaný plán zahŕňa pripomienky v rámci spätnej väzby od priemyslu. Znižuje clá na nákladné autá, zavádza clá na ďalšie odevné výrobky a upravuje poplatky za bioetanol s cieľom zachovať podporu výrobcov pohonných hmôt v Spojenom kráľovstve, ktorí sú dôležití pre národnú infraštruktúru.

Vláda ponechala určitý stupeň ochrany britských výrobcov, napríklad automobiliek a farmárov, zatiaľ čo mnoho iných odvetví bude čeliť lacnejšej konkurencii zo zahraničia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Elektronický občiansky preukaz bude použiteľný v štátoch EÚ
<< predchádzajúci článok
Deti budú nasledujúce dni hlasovať za skutky v Detskom čine roka

Británia zmenila plán dočasného colného režimu po brexite bez dohody - diskusné fórum čitateľov