Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. júna 2022

Digitalizácia nevzbudzuje obavy z masívneho zániku pracovných miest, je skôr príležitosťou než hrozbouVäčšina slovenských zamestnávateľov a zamestnancov v sektoroch potravinárstva a obchodu sa v súvislosti s digitálnou transformáciou neobáva masívneho zániku pracovných miest. Vyplýva to z analýzy, ktorú ...Zdieľať
gettyimages 1349338605 676x451 17.6.2022 (Webnoviny.sk) - Väčšina slovenských zamestnávateľov a zamestnancov v sektoroch potravinárstva a obchodu sa v súvislosti s digitálnou transformáciou neobáva masívneho zániku pracovných miest. Vyplýva to z analýzy, ktorú Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) vypracovala v rámci európskeho projektu WorkTransitionCEE.


Zúčastnilo sa jej viac ako 60 domácich podnikov a takmer dvetisíc zamestnancov z rôznych pracovných pozícií. Informoval o tom tajomník RÚZ Martin Hošták v tlačovej správe.

Ešte intenzívnejšia časová úspora


„Výsledky potvrdzujú, že tieto segmenty sú relatívne stabilné – drvivá väčšina zamestnávateľov a zamestnancov vníma digitalizáciu ako príležitosť, nie ako hrozbu,“ uviedol spoluautor štúdie Michal Mešťan. Zamestnávatelia pripúšťajú zmeny najmä v potravinárskom priemysle.

„Vplyvom digitalizácie a automatizácie očakávame ešte intenzívnejšiu časovú úsporu v pracovných činnostiach zamestnancov,“ dodal expert Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Marcel Blaščák.

Výsledky štúdie poukázali aj na to, že zamestnávatelia oboch sektorov považujú digitálne zručnosti za dôležité, a to najmä v kontexte pandémie koronavírusu, ktorá implementáciu nových technológií a automatizáciu procesov výrazne urýchlila.

„Pozitívne je aj to, že až 90 percent zamestnávateľov v sektore obchodu uviedlo, že ich zamestnanci majú záujem o ďalšie vzdelávanie v oblasti IKT,“ doplnila spoluautorka štúdie Barbora Mazúrová.

Celoživotné vzdelávanie je minimálne


Zamestnanci očakávajú, že v blízkej budúcnosti budú od nich zamestnávatelia vyžadovať väčšiu flexibilitu, time-manažment, aktívne počúvanie a učenie sa, predvídavosť, i komplexné riešenie problémov.

„V tejto oblasti vládu dlhodobo upozorňujeme, že Slovensko potrebuje ucelený systém celoživotného vzdelávania. V súčasnosti sa u nás doňho zapája len zhruba 3,5 percenta dospelých ľudí, čo je žalostne málo a pritom je práve slovenská ekonomika najviac ohrozená automatizáciou, ktorá vyžaduje zmenu zručností podstatnej časti pracovnej sily. Priemer európskych krajín je pritom 12 percent a požiadavkou únie je, aby krajiny do roku 2030 dosiahli až 35 percent,“ zdôraznil viceprezident RÚZ Mário Lelovský.

Naďalej však platí, že v oblasti digitalizácie ťahá Slovensko dlhodobo za kratší koniec. V indexe podnikovej digitalizácie a v úrovni digitálnej adopcie naša krajina stále zaostáva nielen za Dánskom či Holandskom, no dokonca aj za susedným Maďarskom a Českom.

„Budúcnosť prináša nové technológie, zmeny pracovných postupov a kladie nové požiadavky na schopnosti a zručnosti zamestnancov – spolupráca aj v presadzovaní zapájania sa zamestnancov do celoživotného vzdelávania a otvorená komunikácia sociálnych partnerov je tak dôležitejšia než kedykoľvek predtým. O to viac nás teší participácia na projektoch, ktoré prinášajú konkrétne riešenia z ktorých benefituje celá spoločnosť. Pevne veríme, že nám v tejto oblasti bude vláda partnerom,“ uzavrela prezidentka Nezávislých kresťanských odborov Slovenska Ľubica Černá.


Zdroj: Webnoviny.sk - Digitalizácia nevzbudzuje obavy z masívneho zániku pracovných miest, je skôr príležitosťou než hrozbou © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Je Slovensko súčasťou ruskej informačnej vojny? Pribudlo ľudí, ktorí na to nemajú jasný názor
<< predchádzajúci článok
Tri opustené objekty bývalého hotela v Novom Smokovci zničil požiar, škody sa rátajú v státisícoch eur (video)