Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. septembra 2006

Diplomati očakávajú dohodu ohľadom údajov o cestujúcich do USA



Európska únia a Spojené štáty americké by mali na stretnutí vo Washingtone, ktoré sa začne v stredu podvečer, dosiahnuť konečnú dohodu týkajúcu sa poskytovania informácií o cestujúcich do ...



Zdieľať

BRUSEL 27. septembra (WEBNOVINY) - Európska únia a Spojené štáty americké by mali na stretnutí vo Washingtone, ktoré sa začne v stredu podvečer, dosiahnuť konečnú dohodu týkajúcu sa poskytovania informácií o cestujúcich do Spojených štátov. V stredu to uviedol európsky diplomat blízky rokovaniam pod podmienkou anonymity. Veľvyslanci z 25 členských krajín EÚ diskutovali v stredu doobeda o pokroku v rokovaniach za zatvorenými dverami a podľa nemenovaného diplomata optimisticky očakávajú dosiahnutie dohody najneskôr vo štvrtok, dva dni pred vypršaním súdom stanoveného konečného termínu 30. septembra. Splnomocnenci z oboch strán Atlantiku spolu minulý týždeň o veci už dvakrát rokovali prostredníctvom videokonferencie.

Obe strany sa pokúšajú dosiahnuť dohodu o takzvaných záznamoch o menách cestujúcich (PNR), ktorej pôvodnú úpravu Európsky súdny dvor (ESD) zrušil z technických dôvodov, no povolil jej platnosť do konca septembra, keď by ju mala nahradiť nová verzia. Vo svojom stanovisku z 30. mája 2006 ESD odmietol len spôsob, akým bola dohoda o PNR v roku 2004 dosiahnutá, nie samotný obsah PNR. Rokovania o PNR boli pozastavené potom, ako Spojené štáty požadovali prerokovanie samotného obsahu, s čím Brusel nesúhlasil.

Podľa PNR letecké spoločnosti prevádzkujúce transatlantické lety musia americkým úradom 15 minút pred odletom poskytnúť 34 detailných informácií o cestujúcich a posádke, vrátane ich adries, údajov o kreditných kartách či telefónnych číslach.

Prípadný neúspech a nedosiahnutie dohody v stanovenom termíne by spôsobil rozsiahle problémy v transatlantickom cestovaní. Washington upozorňuje na to, že bez dohody by cestovné spoločnosti nemohli poskytnúť informácie o cestujúcich z Európy, za čo by im hrozila pokuta až do 6000 dolárov za pasažiera a strata práv na pristávanie na amerických letiskách.

SITA,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SR potrebuje podľa SAP stabilný trojpilierový systém
<< predchádzajúci článok
Videonahrávka s hrozbami pápežovi