Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. septembra 2006

SR potrebuje podľa SAP stabilný trojpilierový systémZrušenie daňových úľav v rámci tretieho piliera dôchodkového zabezpečenia by podľa Slovenskej asociácie poisťovní (SAP) predstavovalo neistotu a demotiváciu občanov, ktorí sa rozhodli ...Zdieľať

BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) - Zrušenie daňových úľav v rámci tretieho piliera dôchodkového zabezpečenia by podľa Slovenskej asociácie poisťovní (SAP) predstavovalo neistotu a demotiváciu občanov, ktorí sa rozhodli dobrovoľne si sporiť na dôchodok. Ako na tlačovej konferencii informoval prezident SAP Roman Holček, poisťovne združené v asociácii evidujú ku koncu polroku celkom 3,7 mil. klientov, ktorí uzatvorili životné poistenie. Z tohto počtu klientov predstavuje zhruba 1,7 mil. takých, ktorým vznikol nárok na daňovú úľavu. Podľa Holčeka teda ide o tri štvrtiny ekonomicky aktívneho obyvateľstva. Dopad zavedenia daňovej motivácie tak bol podľa neho pozitívny. "Slovensko potrebuje stabilný trojpilierový systém. Pokiaľ budeme meniť pravidlá počas hry, môže to vzbudiť vysokú nedôveru klientov a stratu záujmu o dlhodobé sporenie," konštatoval Holček.

Záujem ľudí o takéto sporenie a formu podpory podľa SAP rastie. Životné poistenie zaznamenalo od roku 2004 medziročné nárasty pri počte uzatvorených zmlúv, ako aj pri ich objemoch. V roku 2004 poisťovne evidovali pri životnom poistení prijaté poistné v objeme 5,674 mld. Sk a v roku 2005 to bolo 7,188 mld. Sk. V prvom polroku tohto roka to je už 4,474 mld. Sk, pričom na konci tohto roka sa odhaduje suma okolo 9 mld. Sk. Preto by mal štát podľa Holčeka vytvoriť podmienky na to, aby motivoval k sporeniu tých klientov, ktorí sa nespoliehajú pasívne na pomoc zo strany štátu. "Štát by mal myslieť dlhodobo a nie krátkodobo, aby splnili rozpočet. Účinky sporenia si na dôchodok prostredníctvom tretieho piliera budú viditeľné až v horizonte niekoľkých desiatok rokov," poznamenal R. Holček.

Podľa SAP je potrebné budovať stabilný systém sociálneho zabezpečenia a vytvoriť jednotné podmienky a rovnaké zaobchádzanie so sporiteľmi bez rozdielu. "Bolo by veľmi zlé, keby sa zrušili akékoľvek daňové výhody, alebo ak by sa preferoval len jeden sektor v rámci tretieho piliera," povedal Holček. Podpora by sa naopak mala podľa asociácie zvýšiť na 24 tis. Sk a nie znížiť. Zrušením daňovej úľavy by podľa SAP išlo o nespravodlivý krok voči tým sporiteľom, ktorí sa zaviazali sporiť za podmienok, o ktorých radikálnej zmene sa teraz uvažuje.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Odborníci ocenili služby Allianz – SP v poistení vozidiel
<< predchádzajúci článok
Diplomati očakávajú dohodu ohľadom údajov o cestujúcich do USA

SR potrebuje podľa SAP stabilný trojpilierový systém - diskusné fórum čitateľov