Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. apríla 2010

Divadlá aj média upravia počas víkendu programViaceré médiá a kultúrne inštitúcie upravia cez víkend svoj program. Dôvodom je štátny smútok, ktorý v súvislosti s tragickou nehodou lietadla s poľským ...Zdieľať
divadlo Foto: SITA/Nina Bednáriková


BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) - Viaceré médiá a kultúrne inštitúcie upravia cez víkend svoj program. Dôvodom je štátny smútok, ktorý v súvislosti s tragickou nehodou lietadla s poľským prezidentom Lechom Kaczyńskim vyhlásila vláda SR na nedeľu. Zmeny zatiaľ avizovali vysielatelia slovenských komerčných televízií. V čase vyhláseného štátneho smútku TV Markíza upraví pôvodne plánovaný program. "Komediálne ladené programy nahradíme pásmom známych filmových titulov, okrem iného aj filmom významnej poľskej režisérky Agnieszky Holland Tajomná záhrada. Relácia Na telo sa bude rovnako venovať výhradne tejto tragickej udalosti a jej možným dôsledkom," uviedla pre agentúru SITA vedúca PR Markízy Oľga Dúbravská. Podľa hovorcu televízie JOJ Jozefa Gogolu "vzhľadom k tomu, že TV JOJ v nedeľu nevysiela zábavnú šou ani komédie, program upravovať neplánuje". Smútočný akt bude monitorovať v spravodajstve. "Na JOJ PLUS nebudeme v nedeľu vysielať plánovanú interaktívnu hru Aprílová výhra, ktorú nahradíme iným programom," dodal.

"Z dôvodu štátneho smútku TA3 presúva nedeľnú reprízu relácie o kultúre, Showbiz na náhradný termín," informovala agentúru SITA PR manažérka TA3 Zuzana Vachová. Okrem toho bude TA3 podrobne monitorovať udalosti v Poľsku. Vo vysielaní sa im bude venovať od piatka a počas celého víkendu. "V  piatok odchádza štáb TA3 do Varšavy a následne do Krakova, odkiaľ budú naživo počas troch dní informovať Ľuba Oravová a Jozef Slivenský. TA3 prinesie priame prenosy všetkých udalostí spojených s rozlúčkou poľského prezidentského páru, v priebehu dvoch dní budú situáciu v štúdiu komentovať pozvaní hostia a zahraničná redakcia pripraví ďalšie tematické reportáže - profil zosnulého poľského prezidenta, súhrnná, analytická reportáž o tragédii, budúcnosť Poľska, história hradu Wawel a ďalšie," dodala Vachová.

Slovenská televízia zatiaľ o zmenách programu počas štátneho smútku neinformovala.

Slovenský rozhlas upraví svoje vysielanie po oba víkendové dni a na Rádiu Slovensko si uctí pamiatku obetí tragédie aj špeciálnymi programami. Rozhlas bude informovať o presným programových zmenách vo štvrtok.

Slovenské národné divadlo (SND) sa pripája k štátnemu smútku. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa SND Zuzana Golianová, národné divadlo ruší komédiu Zlatí chlapci, ktorú malo na programe v sobotu. Ostatné dramatické tituly odohrá. Víkendové predstavenia sa začnú minútou ticha.

Bratislavské divadlo Nová scéna pre štátny smútok v sobotu nebude hrať predstavenie Boyband, informovala o tom PR manažérka divadla Ľuba Zednikovičová.

Slovenská filharmónia podľa informácií jej hovorkyne Martiny Tolstovej si obete leteckej tragédie pripomenie minútou ticha na nedeľnom koncerte Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala v Koncertnej sieni Dvorana na Zochovej ulici v Bratislave. Pamiatku obetí nešťastia si minútou ticha Warchalovci a Komorný zbor Konzervatória v Bratislave uctili aj v nedeľu 11. februára na chrámovom koncerte v Evanjelickom kostole Svätej Trojice v Bratislave. V programe koncertu, venovanom Bachovmu dielu, mimoriadne, na záver uviedli aj starú poľskú pieseň Bože, coś Polskem.

Štátny smútok v súvislosti s tragickou nehodou lietadla s poľským prezidentom Lechom Kaczyńskim vyhlásila vláda SR na nedeľu od 8:00 do 17:00. Keďže organizáciu bežných aktivít počas štátneho smútku zákon explicitne neupravuje, minister vnútra Robert Kaliňák len odporúča organizátorom minútu ticha pred začiatkom podujatí. Štátne organizácie sa zariadia spôsobom, ktorý je vhodný pre štátny smútok, stiahnutím štátnych symbolov na pol žrde, uviedol Kaliňák. Obmedzenia počas štátneho smútku sa budú týkať prevádzkovania hazardných hier. Nebude možné vkladať a prijímať stávky, vyplácať výhry či žrebovať, a to ani on-line. Platí to aj pre prevádzkovateľov herní.

Poľsko postihla tragédia v sobotu ráno. Vládny špeciál TU-154 sa zrútil počas pristávania na letisku Severnyj pri meste Smolensk na západe Ruska. Nehodu nikto neprežil. Prezident Lech Kaczyński bol na ceste do ruského mesta Katyň, kde sa mal zúčastniť na pietnej spomienke pri príležitosti 70. výročia masakry viac ako 22-tisíc dôstojníkov poľskej armády sovietskou NKVD. Spolu s hlavou štátu zahynula aj jeho manželka Maria. O život prišlo 96 ľudí, Poľsko stratilo prakticky celé armádne velenie i časť prezidentskej kancelárie. Medzi obeťami sú viacerí poprední predstavitelia verejného, politického a cirkevného života.

Program televíznych staníc - TV program

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
FICO: Výhrady SDKÚ-DS znamenajú stop diaľnicam
<< predchádzajúci článok
Štartovacie byty pre mladé rodiny v druhom kole

Divadlá aj média upravia počas víkendu program - diskusné fórum čitateľov