Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

18. marca 2018

Dnes je deň planetárií, astronomické centrá pripravili rôzne aktivityIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Branislav Račko
 
Bratislava 18. marca (TASR) - Prednášky, výstavy, premietania a pozorovania oblohy čakajú tento víkend na návštevníkov takmer všetkých hvezdární a planetárií na Slovensku. Aktivity pre deti aj dospelých sú súčasťou osláv Európskeho dňa planetárií, ktorý pripadá na poslednú nedeľu pred jarnou rovnodennosťou.


"V prípade priaznivého počasia bude možné pozorovať Slnko a večer uvidíte nad západným obzorom jasnú Venušu. Nočnej oblohe bude dominovať zimný šesťuholník a množstvo objektov si pozriete aj ďalekohľadmi so sprievodným slovom odborných pracovníkov," opisuje Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.

Tento rok sa na Slovensku uskutoční 18 podujatí, z toho 12 zadarmo. Aktivity návštevníkov čakajú napríklad v Hurbanove, Nitre, Žiline, Košiciach a Banskej Bystrici, ale aj v mnohých menších mestách a dedinách.

Európsky deň planetárií vznikol v 90. rokoch 20. storočia z iniciatívy pracovníkov planetária v talianskej Brescii. Na Slovensku pravidelné oslavy začali v roku 2014, keď sa astronomické zariadenia dohodli na spoločnej propagácii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel český spisovateľ a scenárista Zdeněk Mahler
<< predchádzajúci článok
A. Karpathy: Mojou úlohou je umelou inteligenciou uľahčiť životy ľudí

Dnes je deň planetárií, astronomické centrá pripravili rôzne aktivity - diskusné fórum čitateľov