24hod.sk    Ekonomika

17. júla 2019

Do KĽDR sa napriek zákazu dováža luxusný tovar



Dve opancierované vozidlá značky Mercedes dopravili vlani severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi z Holandska cez Čínu, Japonsko, Južnú Kóreu a Rusko aj napriek medzinárodným ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Soul 17. júla (TASR) - Dve opancierované vozidlá značky Mercedes dopravili vlani severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi z Holandska cez Čínu, Japonsko, Južnú Kóreu a Rusko aj napriek medzinárodným sankciám zakazujúcim vývoz luxusného tovaru do tejto krajiny. V stredu o tom informovala juhokórejská agentúra Jonhap s odvolaním sa na správu neziskovej výskumnej organizácie Center for Advanced Defense Studies (CADS) so sídlom vo Washingtone.


V správe zverejnenej v utorok sa tiež uvádza, že v sieti, ktorá dodávala luxusný tovar do Severnej Kórey, bolo v rokoch 2015-2017 zapojených až okolo 90 krajín.

Rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN prijatá v roku 2006 zakazuje export luxusného tovaru do Severnej Kórey. Medzi členskými štátmi však nenastala zhoda v definovaní pojmu "luxusný tovar", čo vyústilo do nedodržiavania rezolúcie, píše sa v správe CADS.

Medzi luxusnými predmetmi dovezenými do Severnej Kórey sú dve opancierované autá Mercedes-Maybach S600 Guard, ktoré tam dopravili vlani. Vozidlo, obľúbené medzi prezidentmi a podnikateľskými lídrami, má hodnotu vyše 500.000 dolárov. Prvýkrát ho v Pchjongjangu videli tento rok v januári.

Podľa zistení CADS boli oba mercedesy dovezené vlani v júni z prístavu v Rotterdame a začiatkom októbra dorazili do ruského mesta Nachodka, ležiaceho 85 kilometrov východne od Vladivostoku, odtiaľ putovali už o niekoľko dní do severokórejskej metropoly Pchjongjang.

Správa podľa jej autorov vychádza z verejne dostupných zdrojov, ako sú podnikové záznamy, obchodné registre, údaje o trase pravidiel a záznamy colných úradov.

"Podnikateľské subjekty sa zapájajú aj do ďalších zakázaných obchodných aktivít so Severnou Kóreou, ako sú presuny tovaru z lode na loď, vývozy uhlia, zamestnávanie zahraničnej pracovnej sily a predaj zbraní," konštatuje sa v správe CADS.

Takisto sa v nej píše, že zahraničné pobočky severokórejských spoločností pomáhajú "ekonomickým funkciám, dôležitým pre Kimov režim vrátane financovania a spolupráce pri transferoch z lode na lode".







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/do-kldr-sa-napriek-zakazu-dovaza-luxusny-tovar-cl692546.html