Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. júla 2019

Do KĽDR sa napriek zákazu dováža luxusný tovar



Dve opancierované vozidlá značky Mercedes dopravili vlani severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi z Holandska cez Čínu, Japonsko, Južnú Kóreu a Rusko aj napriek medzinárodným ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Soul 17. júla (TASR) - Dve opancierované vozidlá značky Mercedes dopravili vlani severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi z Holandska cez Čínu, Japonsko, Južnú Kóreu a Rusko aj napriek medzinárodným sankciám zakazujúcim vývoz luxusného tovaru do tejto krajiny. V stredu o tom informovala juhokórejská agentúra Jonhap s odvolaním sa na správu neziskovej výskumnej organizácie Center for Advanced Defense Studies (CADS) so sídlom vo Washingtone.


V správe zverejnenej v utorok sa tiež uvádza, že v sieti, ktorá dodávala luxusný tovar do Severnej Kórey, bolo v rokoch 2015-2017 zapojených až okolo 90 krajín.

Rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN prijatá v roku 2006 zakazuje export luxusného tovaru do Severnej Kórey. Medzi členskými štátmi však nenastala zhoda v definovaní pojmu "luxusný tovar", čo vyústilo do nedodržiavania rezolúcie, píše sa v správe CADS.

Medzi luxusnými predmetmi dovezenými do Severnej Kórey sú dve opancierované autá Mercedes-Maybach S600 Guard, ktoré tam dopravili vlani. Vozidlo, obľúbené medzi prezidentmi a podnikateľskými lídrami, má hodnotu vyše 500.000 dolárov. Prvýkrát ho v Pchjongjangu videli tento rok v januári.

Podľa zistení CADS boli oba mercedesy dovezené vlani v júni z prístavu v Rotterdame a začiatkom októbra dorazili do ruského mesta Nachodka, ležiaceho 85 kilometrov východne od Vladivostoku, odtiaľ putovali už o niekoľko dní do severokórejskej metropoly Pchjongjang.

Správa podľa jej autorov vychádza z verejne dostupných zdrojov, ako sú podnikové záznamy, obchodné registre, údaje o trase pravidiel a záznamy colných úradov.

"Podnikateľské subjekty sa zapájajú aj do ďalších zakázaných obchodných aktivít so Severnou Kóreou, ako sú presuny tovaru z lode na loď, vývozy uhlia, zamestnávanie zahraničnej pracovnej sily a predaj zbraní," konštatuje sa v správe CADS.

Takisto sa v nej píše, že zahraničné pobočky severokórejských spoločností pomáhajú "ekonomickým funkciám, dôležitým pre Kimov režim vrátane financovania a spolupráce pri transferoch z lode na lode".







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Z. Čaputová: Vetovala by som zákon znižujúci štandard práv menšín
<< predchádzajúci článok
Tender na sofijské letisko vyhralo konzorcium vedené Munich Airport