Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. júla 2013

Dočasný egyptský prezident rozpustil parlamentPredseda ústavného súdu a dočasný prezident Egypta Adlí Mansúr v piatok nariadil rozpustenie parlamentu, ktorý kontrolovali islamisti podporujúci zosadeného prezidenta Muhammada Mursího. ...Zdieľať
egypt KÁHIRA 5. júla (WEBNOVINY) - Predseda ústavného súdu a dočasný prezident Egypta Adlí Mansúr v piatok nariadil rozpustenie parlamentu, ktorý kontrolovali islamisti podporujúci zosadeného prezidenta Muhammada Mursího.


Mansúr zároveň vymenovalo nového šéfa tajnej služby. Tisíce prívržencov egyptskej odnože panislamského Moslimského bratstva medzitým vyšli do ulíc, kam prišli vyjadriť svoju nespokojnosť so zosadením prezidenta armádou.

Pri stretoch sa ozývala streľba a podľa svedkov na mieste zomreli traja ľudia. Na protestnom podujatí v Káhire sa objavil aj najvyšší vodca bratstva Muhammad Badía, ktorého údajne vo štvrtok zadržali pre podozrenie z "podnecovania k zabíjaniu demonštrantov".

Badía prítomným oznámil, že zotrvajú na uliciach, kým nebude Mursí ako prvý demokraticky zvolený prezident Egypta opätovne vymenovaný za lídra krajiny. Toho by však mali začať v pondelok vypočúvať v súvislosti s obvineniami z "urážky súdnictva".

Obrazom: Egypt po zvrhnutí prezidentaEgyptské ozbrojené sily v pondelok varovali, že zasiahnu do vyostrujúceho sa sporu medzi Mursím a opozíciou, ak "požiadavky ľudu" nebudú splnené v priebehu 48 hodín. Vyhlásenie s ultimátom zverejnili po tom, ako cez víkend vyšli do ulíc milióny odporcov islamistického lídra, aby si pripomenuli prvé výročie jeho nástupu do funkcie.

Po tom, ako sa Mursí odmietol podriadiť, ho armádne velenie v stredu zbavilo funkcie a pozastavilo platnosť ústavy z dielne islamistov. Zosadený prezident, ktorý je v domácom väzení, konanie armády označil za vojenský puč, zatiaľ čo Moslimské bratstvo vyzýva Egypťanov na pokojné protesty.

Obrazom: Egypt sa zmieta v násilí i radostiAfrická únia v piatok rozhodla o pozastavení členstva Egyptu a zároveň vyslovila odmietavý postoj k "nezákonnému uchopeniu moci". Podľa bloku spadajú udalosti v Egypte do definície protiústavnej zmeny vlády. Egypt sa do štruktúr organizácie môže vrátiť po obnovení ústavného poriadku, zhodli sa lídri AÚ. Turbulentné udalosti sa v severoafrickej krajine odohrávajú iba niečo vyše dvoch rokov od zosadenia Husního Mubaraka, ktorý v Egypte vládol tvrdou rukou dlhých 30 rokov. Jeho vláda však bola zárukou stability doma aj v celom regióne.

Video: Proprezidentskí Egypťania sú v uliciach

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V Egypte sa odohral vojenský puč, Turci sú pobúrení (4. 7. 2013)
 Ministerstvo odporúča Slovákom do Egypta radšej necestovať (4. 7. 2013)
 Volebná účasť v Egypte je rekordná, vedie Moslimské bratstvo (3. 12. 2011)
 V nepokojnom Egypte sa začínajú voľby (28. 11. 2011)
 Deň pred voľbami v Egypte ľudia opäť hromadne demonštrujú (27. 11. 2011)
 V centre Káhiry tečie krv (26. 11. 2011)
 Egypťania žiadajú novú vládu národnej záchrany (22. 11. 2011)
 Egyptská armáda opätovne vyzvala na ukončenie štrajkov (14. 2. 2011)
 Mubarakov expremiér nemôže opustiť krajinu (13. 2. 2011)
 EGYPT: Ku gratulantom sa pridali aj Hizballáh a Ahmadínedžád (12. 2. 2011)nasledujúci článok >>
Pápež Ján Pavol II. bude svätý, uznali mu druhý zázrak
<< predchádzajúci článok
Obrazom: Premiéra Fica nadchla jubilejná dvojeurovka

Dočasný egyptský prezident rozpustil parlament - diskusné fórum čitateľov