Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. septembra 2023

Dohodári majú na ministerstvách lepšie podmienky ako štátni zamestnanci, niektorí mali hodinovú sadzbu aj 60 eurNa všetkých slovenských ministerstvách pôsobia takzvaní dohodári, ktorí majú lepšie pracovné podmienky ako štátni zamestnanci. V rozhovore pre portálZdieľať
07 3 676x478 27.9.2023 (SITA.sk) - Na všetkých slovenských ministerstvách pôsobia takzvaní dohodári, ktorí majú lepšie pracovné podmienky ako štátni zamestnanci. V rozhovore pre portál Topky.sk to povedal poslanec parlamentu Tomáš Taraba.

Tabuľkové platy sú nižšie


Najvypuklejšia situácia je v tejto oblasti podľa neho na ministerstve regionálneho rozvoja a informatizácie, kde v roku 2022 odpracovali dohodári 78 000 hodín, na čo ministerstvo vynaložilo 2,3 milióna eur.

„Bavíme sa o 469 zamestnancoch, ktorí ako keby boli nahradení dohodármi. Keby dostávali normálne tabuľkové platy, štát by to stálo 1,4 milióna eur," povedal Taraba.

Poukázal tiež na ministerstvo spravodlivosti, kde v niektorých mesiacoch podľa neho pôsobilo 143 dohodárov, pričom hodinová sadzba sa pri niektorých pohybovala v sume 50 až 60 eur.

Peniaze z výplat naspäť


„To keby mal mať štátny zamestnanec, tak by mal desaťtisícový a vyšší plat. Úplnou perličkou je však ministerstvo životného prostredia, ktoré k 31. 12. 2022 malo 452 obsadených miest a popri tom zamestnávali 712 dohodárov, toto mi pripadá už úplne šialené," skonštatoval poslanec.

Podľa Tarabu bude v tejto súvislosti potrebné zistiť, či na ministerstvách neprišlo k mrhaniu verejnými zdrojmi. „Budeme chcieť vidieť dokumentáciu a budeme sa pýtať, či to nie sú nejaké schémy na to, aby niekto nosil peniaze z týchto výplat naspäť," dodal.


Zdroj: SITA.sk - Dohodári majú na ministerstvách lepšie podmienky ako štátni zamestnanci, niektorí mali hodinovú sadzbu aj 60 eur © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zo starých eurofondov môže prepadnúť zhruba 100 miliónov eur, pôvodne bolo ohrozených 800 miliónov eur (video)
<< predchádzajúci článok
Riziko rozsiahlej ruskej ofenzívy je menšie, posily nasadzujú po častiach na roztiahnutý front