Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. februára 2006

Dokončenie privatizácie ovplyvní aj dôchodkovú reformu



Ak sa budúca vláda rozhodne ponechať kapitalizačný pilier v súčasnej podobe, bude musieť podľa názoru riaditeľa Nadácie F. A. Hayeka Martina Chrena pokračovať v privatizácii, alebo zvyšovať ...



Zdieľať

BRATISLAVA 9. februára (WN/SITA) - Ak sa budúca vláda rozhodne ponechať kapitalizačný pilier v súčasnej podobe, bude musieť podľa názoru riaditeľa Nadácie F. A. Hayeka Martina Chrena pokračovať v privatizácii, alebo zvyšovať vládny dlh, prípadne odvody. "Ak sa nová vláda rozhodne ponechať druhý pilier, z hľadiska financovania deficitov v Sociálnej poisťovni by sa jednoznačne vyžadovalo, aby vláda pokračovala v rozbehnutých privatizáciách," uviedol Chren, ktorý sa podieľal na zavedení druhého piliera dôchodkového sporenia na Slovensku.

Pokračovanie v dôchodkovej reforme v súčasnej podobe, avšak bez ďalšej privatizácie, je podľa neho najmenej pravdepodobné. "Už v nasledujúcom volebnom období by si to vyžadovalo zvýšenie dlhu vlády alebo odvodov," skonštatoval. Obe tieto riešenia sú však podľa neho výrazne limitované, a to Paktom stability a rastu, ako aj tým, že "celkové odvodové sadzby sú na Slovensku už dnes druhými najvyššími v Európskej únii". Najhoršou možnosťou pre občanov i pre samotný dôchodkový systém by podľa Chrena bolo, ak by sa hľadali úspory v systéme napríklad znížením percentuálnej sadzby príspevkov na osobné dôchodkové účty, prípadne možnosti vrátiť sa z dvojpilierového systému naspäť do priebežného penzijného systému.

Krytie nákladov dôchodkovej reformy je podľa ministra financií Ivana Mikloša na najbližšie dva až tri roky zabezpečené. Na účte Národnej banky Slovenska sa totiž v súčasnosti nachádzajú zdroje z privatizácie 49 % akcií Slovenského plynárenského priemyslu, a.s., (SPP), ktoré sú určené na vykrytie nákladov na zavedenie kapitalizačného dôchodkového piliera, vo výške viac ako 70 mld. Sk. Sociálna poisťovňa (SP) odložené prostriedky začína čerpať už tento mesiac. Podľa hovorkyne SP Vladimíry Pôbišovej pôjde v tomto roku o postupné čerpanie finančných prostriedkov od štátu v približnej mesačnej výške 2 mld. Sk.

Podľa schváleného rozpočtu SP na tento rok by mal štát poisťovni v tomto roku poskytnúť celkovo 17,6 mld. Sk. "Táto suma je približná, spresní sa až v druhom polroku tohto roka," skonštatovala Pôbišová. V roku 2007 by mal štát podľa schváleného rozpočtu SP poskytnúť poisťovni z prostriedkov z privatizácie SPP približne 19,8 mld. Sk a v roku 2008 ďalších 22,2 mld. Sk. "V zásade nejde len o otázku čo s deficitom v priebežnom pilieri dôchodkového systému, ak sa nepodarí kvôli rozpadu koalície ukončiť dopredaj vládnych podielov v energetických podnikoch ako SSE, VSE či Slovenské elektrárne. Ide skôr o to, aký celkový prístup zvolí vláda k dôchodkovej reforme. Problém deficitov dôchodkového systému z titulu uskutočnenej reformy totiž dnes, vďaka peniazom z predaja Slovenského plynárenského priemyslu deponovaným v Národnej banke, nie je otázkou najbližších mesiacov, ale najbližších rokov," povedal k tejto téme Martin Chren.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poslanci schválili predaj pozemkov firme Dräxlmaier
<< predchádzajúci článok
Ústavný zákon o predčasných voľbách v druhom čítaní NR SR