05. decembra 2010

DP: Djokovič zdolal Monfilsa, vyrovnal stav finále na 2:2

V úvodnej nedeľňajšej dvojhre finálového súboja Davisovho pohára reprezentačných tenisových družstiev mužov zvíťazil Novak Djokovič nad Gaelom Monfilsom za 134 minút ...

bez nazvu Novak DjokovičFoto: SITA/AP BELEHRAD 5. decembra (WEBNOVINY) - V úvodnej nedeľňajšej dvojhre finálového súboja Davisovho pohára reprezentačných tenisových družstiev mužov zvíťazil Novak Djokovič nad Gaelom Monfilsom za 134 minút 6:2, 6:2, 6:4 a vyrovnal stav belehradského finálového súboja medzi Srbskom a Francúzskom na 2:2. Znamená to, že o tohtoročnom držiteľovi prestížnej trofeje rozhodne až záverečná dvojhra celého stretnutia. Na domácej strane nastúpi Viktor Troicki a na francúzskej Michael Llodra. Tí nahradili pôvodne nominovaných Janka Tipsareviča a Gillesa Simona. Tak sa rozhodli kapitáni oboch tímov Bogdan Obradovič a Guy Forget. Naposledy predtým v roku 2006 sa stalo, že definitíva o celkovom víťazovi šalátovej misy padla až v poslednej štvrtej dvojhre. Vtedy v Moskve sa stal ruským hrdinom Marat Safin, ktorý zdolal Argentínčana Josého Acasusa.

Srbsko udržal v hre o zisk historicky prvého Davisovho pohára pre túto krajinu Novak Djokovič. Miláčik domáceho publika bez väčších problémov zvládol tlak 15-tisícovej Beogradskej Areny a v súboji jednotiek oboch tímov povolil Monfilsovi iba osem gemov. Tretí hráč svetového počítačového poradia Djokovič podal aj pred očami svojho slovenského trénera Mariána Vajdu maximálne koncentrovaný výkon s minimom chýb a prakticky ani raz v stretnutí nedovolil súperovi prevziať taktovku. Keď sa zdalo, že Francúz v treťom sete po dvoch brejkoch dvíha hlavu, domáci Belehradčan dokázal zakaždým odpovedať rebrejkom. Za stavu 5:4 v treťom sete pri podaní Monfilsa premenil Djokovič druhý mečbal. Vo vzájomnej bilancii vedie srbský hráč nad francúzskym po nedeli už 6:1. “V tomto stretnutí mi hralo všetko do karát. Bol som maximálne koncentrovaný, dobre som sa pohyboval a moja hra dnes fungovala veľmi dobre. Gael má za sebou fantastický rok, veď v Davisovom pohári až do dneška neprehral ani jeden zápas. Aj preto má toto víťazstvo obrovskú cenu. Zároveň nás udržiava v hre a ja len verím, že diváci budú takí skvelí ako počas môjho zápasu aj v rozhodujúcej dvojhre, ktorá nás teraz čaká,” povedal Novak Djokovič v úvodnej reakcii po stretnutí.

Domáci hráč vstúpil do stretnutia ako víchor a najmä pri svojom podaní stváral divy. Do stavu 4:1 pri ňom neprehral ani jednu loptičku a súpera brejkol vo štvrtom geme. To isté potom zopakoval aj a stavu 5:2, keď Monfilsovi nepomohla pri druhom setbale ani odvážna “rybička za prasiatkom” z rakety jeho súpera. Druhý set ponúkol podobný vývoj ako prvý. Sústredená ofenzíva Djokoviča slávila úspech nad príliš pasívnou hrou Monfilsa, ktorý sa po väčšinu času len bránil. Od brejku na 4:2 mal 23-ročný Srb hru vo svojich rukách a napokon premenil pri podaní súpera tretí setbal za stavu 5:2. Monfils mu ho vlastne premenil sám zle vyrátaným skrátením hry do siete. Zverenec Rogera Rasheeda mal aj smolu, keď domáci tenista triafal v dôležitých okamihoch čiary a pomerne často si pomáhal aj “prasiatkami”. V úvode tretieho setu zachránili Francúza od ďalšej straty podania až vyžiadanie si elektronického “jastraba”, ktorý ukázal, že pravdu mal on a nie rozhodca, ktorý mu zahlásil ´out´. Táto situácia sa zopakovala v tom istom geme ešte raz a Monfilsa čiastočne herne nakopla. V tretej hre prvýkrát v zápase svojho súpera brejkol, no vzápätí to nepotvrdil - 2:2. Napriek tomu Francúz začal bojovať a konečne sa naplno dostal do zápasu. V siedmom geme opäť vzal Djokovičovi podanie, na čo frustrovaný domáci tenista reagoval rozbitím rakety. To ho však upokojilo a keďže predviedol opäť výborný gem na príjme, bez väčších problémov vyrovnal na 4:4. Povzbudený týmto vývojom Djokovič už do tretice svoj servis nepustil a Monfils podával na udržanie sa v zápase. Tento tlak nezvládol a po dva a štvrťhodine zväčša jednoznačného vývoja Djokovič premenil hneď prvý mečbal. Víťazný hráč urobil v celom stretnutí len 8 nevynútených chýb, ku ktorým pridal 19 víťazných úderov a stopercentnú úspešnosť pri sieti.

Finále Davisovho pohára 2010:

SRBSKO - FRANCÚZSKO 2:2 po III. dvojhre
(Belehrad, Beogradska Arena, tvrdý povrch RuKortHard v hale, kapacita 15 000 divákov)

Novak Djokovič - Gael Monfils 6:2, 6:2, 6:4

Sobotňajšia štvorhra:
Viktor Troicki, Nenad Zimonjič - Arnaud Clément, Michael Llodra 6:3, 7:6 (3), 4:6, 5:7