Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. novembra 2010

Druhú stavbu obchvatu Galanty otvárali, práce začať nemohliVerejné obstarávanie na stavbu druhej etapy obchvatu Galanty na ceste prvej triedy v dĺžke vyše 5 kilometrov by sa malo podľa rezortu dopravy ukončiť v krátkom čase ešte v tomto roku. ...Zdieľať
dialnica Foto: SITABRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) - Verejné obstarávanie na stavbu druhej etapy obchvatu Galanty na ceste prvej triedy v dĺžke vyše 5 kilometrov by sa malo podľa rezortu dopravy ukončiť v krátkom čase ešte v tomto roku. Samotné stavebné práce by mohli začať začiatkom budúceho roka. Slovenská správa ciest (SSC) ako investor stavby v súčasnosti vyhodnocuje predložené ponuky. "Týmto sme chceli vyslať signál, že cestná infraštruktúra nie je len o diaľniciach a rýchlostných cestách, ale sú tu aj rozsiahle potreby na výstavbu a rekonštrukciu ciest prvej triedy," uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra dopravy Martin Krajčovič. Zdôvodnil tým to, prečo sa v utorok konalo na spomínanej stavbe poklepanie základného kameňa s účasťou ministra dopravy Jána Figeľa, hoci sa práce ešte nemohli začať.


"Súčasné vedenie ministerstva krátko po svojom nástupe dočasne pozastavilo verejné obstarávania v rezorte, aby sa prehodnotila a preverila ich opodstatnenosť. To sa vtedy týkalo aj druhej stavby obchvatu Galanty," dodal Krajčovič na otázku, či na meškanie tejto stavby malo vplyv aj rozhodnutie ministerstva o dočasnom prerušení obstarávania.

Predpokladané celkové náklady na prípravu a stavebné práce druhej etapy obchvatu Galanty by podľa SSC mali dosiahnuť 17,2 mil. eur, z toho samotné stavebné náklady 13,7 mil. eur. Podľa informácií, ktoré odzneli v utorok pri poklepaní základného kameňa, by druhá stavba obchvatu mala stáť okolo 11 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Vyhodnotenie ponúk však ešte nie je ukončené. Generálny riaditeľ SSC Pavel Pavlásek informoval, že dodávateľ stavebných prác bude známy do dvoch týždňov.

Ministerstvo dopravy chce podľa Figeľa venovať špeciálnu pozornosť cestám prvej triedy, obchvatov sa preto dočkajú aj ďalšie mestá. Primátor Galanty Alexander Mézeš povedal, že po príchode viacerých investorov do mesta a okolia je nevyhnutné obchvat dotiahnuť do úplného konca. Zmysel dostane podľa neho až po dokončení plánovanej tretej etapy, kedy bude môcť tranzitujúca doprava Galantu obchádzať.

Plánovaný začiatok prác druhej etapy obchvatu, meškajúcich dva roky, by mohli oddialiť prípadné výhrady neúspešných uchádzačov proti výsledkom vyhodnotenia ponúk. Predpokladom realizácie stavby je získanie finančného príspevku z Európskej únie. Stavbu druhej etapy obchvatu Galanty projektoval Dopravoprojekt, a.s. Stavebné povolenie na túto stavbu nadobudlo platnosť 6. mája tohto roku, tender bol vyhlásený v tom istom mesiaci, následne bol dočasne pozastavený. Práce by mali trvať zhruba rok.

Tretia stavba obchvatu Galanty v dĺžke vyše 5 kilometrov by mala podľa plánov SSC začať v júli 2011 a dokončená by mala byť o dva roky v lete 2013. Predpokladané celkové náklady na túto investíciu predstavujú 58,3 mil. eur, z toho stavebné náklady 52,5 mil. eur. Projektantom tejto stavby je tiež Dopravoprojekt, majetkovo-právna príprava je takmer ukončená. Územné rozhodnutie nadobudlo platnosť koncom augusta, stavebné povolenie by malo byť vydané v prvom štvrťroku 2011. Dobudovanie štvrtej etapy obchvatu Galanty predpokladá SSC po naplnení kapacity cesty asi okolo roku 2030.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vláda súhlasila so znížením poslaneckých výdavkov
<< predchádzajúci článok
Podľa Fínska je jasné, že Írsko potrebuje finančnú pomoc

Druhú stavbu obchvatu Galanty otvárali, práce začať nemohli - diskusné fórum čitateľov