Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. mája 2015

Dubovcová žiada prerokovanie svojej mimoriadnej správy v pléne NR SR



Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová sa dožaduje prerokovania svojej mimoriadnej správy z roku 2013 v pléne Národnej rady SR. Potrebu diskusie o dokumente pripomína v liste ...



Zdieľať
Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 20. mája (TASR) - Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová sa dožaduje prerokovania svojej mimoriadnej správy z roku 2013 v pléne Národnej rady SR. Potrebu diskusie o dokumente pripomína v liste predsedovi Národnej rady SR Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD). Správa bola predložená ešte v auguste 2013 a do dnešného dňa sa do pléna nedostala.


"Považujem za potrebné vám pripomenúť, že je v záujme ochrany základných práv a slobôd fyzických a právnických osôb a v záujme dobrého mena našej republiky, aby ste zaradili do programu najbližšej schôdze NR SR Mimoriadnu správu verejného ochrancu práv o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušeniu základných práv a slobôd konaním niektorých orgánov," napísala Dubovcová Pellegrinimu.

Podľa jej slov po takmer dvoch rokoch od predloženia mimoriadnej správy je stav taký, že Európska komisia už začala voči SR konanie vo veci diskriminácie detí vo vzdelávaní. "V správe som uviedla poznatky o nezákonnom vysťahovaní a o neposkytnutí pomoci rodinám a deťom pri ich vysťahovaní z Nižných Kapustníkov v októbri 2012 a v súčasnosti už médiá informovali o tom, že časť rómskych rodín z Nižných Kapustníkov sa presunula do Bruselu a tretí rok žije v provizóriu a v lete v mestskom parku," upozornila verejná ochrankyňa práv.

V správe ombudsmanka upozorňuje aj na skutočnosť, že policajný zásah v Moldave nad Bodvou nebol nevyhnutný v demokratickom a právnom štáte, "čo je zásadným porušením povinnosti demokratického a právneho štátu". Upozorňuje aj na to, že v Slovenskej republike nemáme zabezpečené vyšetrovanie policajného postupu nezávislým orgánom. "Jeho zriadenie je podľa ústavy vo výlučnej pôsobnosti parlamentu. Môže byť iba otázkou času, kedy sa porušovanie práva na nezávislé vyšetrenie stane predmetom konania pred Európskym súdom pre ľudské práva," dodala.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
UBS zaplatí v USA 545 miliónov USD za manipuláciu s úrokovými sadzbami
<< predchádzajúci článok
Frešo je hrdý, že navrhol Mitríka, tvrdí, že od Smeru nič nedostal