Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. mája 2010

DZURINDA: Návrh Budapešti nie je európskyPolitické riešenie v súvislosti s dvojakým občianstvom pre Maďarov žijúcich v zahraničí je podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu dosiahnuteľné. Ako ...Zdieľať
dzurinda Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) – Politické riešenie v súvislosti s dvojakým občianstvom pre Maďarov žijúcich v zahraničí je podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu dosiahnuteľné. Ako uviedol dnes na tlačovej besede, návrh Budapešti nie je európsky a je v rozpore s medzinárodným právom. Dzurinda si nevie predstaviť, že by dvojaké občianstvo zaviedli Francúzi pre Valónov žijúcich v Belgicku alebo Nemci pre občanov Rakúska, či Švajčiarska.

Podľa volebnej líderky strany Ivety Radičovej je strana po voľbách pripravená ponúknuť riešenie situácie bez toho, aby strašila občanov sankciami. Naopak, chce občanov SR chrániť. „Nie je dôvod strašiť občanov, ani zvolávať bezpečnostnú radu,“ uviedla. Európska ľudová strana (EPP) zorganizuje na návrh SDKÚ-DS okrúhly stôl členských strán zo Slovenska a Maďarska k téme zavedenia dvojakého občianstva pre Maďarov žijúcich mimo MR. Podľa Radičovej je EPP rodina a vzniknuté problémy sa majú riešiť v rodine. Verí, že rokovanie strán SDKÚ-DS, KDH, SMK a FIDESZ prinesie riešenie.

Radičová nevidí dôvod na zvolávanie mimoriadnej schôdze parlamentu pre dvojaké občianstvo, ak schôdza nebola zvolaná aj pre pôžičku Grécku. Zdôraznila potrebu permanentného rokovania, kým zákon nevstúpi do účinnosti, čo by sa malo stať v januári 2011. „Je veľká šanca na úspech rokovaní, že maďarský parlament prijme štandardný zákon."

Trianonská zmluva je podľa Radičovej zrušiteľná len vojnou. „Vyťahovanie témy Trianonu považujem za politickú hru,“ uviedla v súvislosti so slávnostným pripomínaním si Trianonu v Maďarsku.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štát refunduje obciam DPH v sume 10,5 mil. eur
<< predchádzajúci článok
RADIČOVÁ: Nedovoľte porciovanie Slovenska