Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. júna 2019

EK zamietla zlúčenie oceliarskych gigantov ThyssenKrupp a TataIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 11. júna (TASR) - Európska komisia (EK) v utorok formálne zamietla navrhované zlúčenie nemeckého oceliarskeho giganta ThyssenKrupp a indickým konkurentom Tata Steel, zhruba mesiac po tom, čo oba koncerny od týchto plánov upustili.


Rozhodnutie Komisie, ktorá dozerá na hospodársku súťaž v Európskej únii (EÚ), má vplyv na celé odvetvie. Oceliarsky priemysel zamestnáva približne 360.000 ľudí v Európe. Obe spoločnosti už prehodnotili svoje plány po májových rokovaniach s Komisiou, ktoré nevyriešili jej obavy.

Komisia vo svojom vyhlásení v utorok uviedla, že európski zákazníci by po fúzii oboch gigantov čelili vyšším cenám a menšiemu výberu dodávateľov. Európski spotrebitelia by neboli schopní kompenzovať vplyv zlúčenia prostredníctvom lacnejších dovozov.

Obe spoločnosti nepredložili EK dostatočné nápravné opatrenia.

Eurokomisárka Margrethe Vestagerová v tlačovej správe poukázala na fakt, že oceľ je kľúčovou vstupnou surovinou pre mnohé firmy. Používa sa na výrobu celej škály produktov, od áut po konzervy na potraviny. „V týchto sektoroch a firmách pracujú milióny ľudí v Európe a sú závislé od konkurencieschopných cien ocele“.

Na fúzii sa oba koncerny dohodli v júni minulého roka po zdĺhavých rokovaniach. V snahe získať súhlas EÚ ponúkli rozdelenie ThyssenKrupp na dve nezávislé spoločnosti po fúzii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Košice ochladzujú kropiace autá, kúpaliská sú na sezónu pripravené
<< predchádzajúci článok
Ústavnoprávny výbor podporil príspevky za zásluhy športovcom

EK zamietla zlúčenie oceliarskych gigantov ThyssenKrupp a Tata - diskusné fórum čitateľov