Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

22. novembra 2007

Elektrárne a MŽP majú posúdiť vplyv elektrárne Mochovce na ŽP



Občianske združenie (OZ) Energia tretieho tisícročia Košice vyzýva Slovenské elektrárne, spoločnosť Enel a Ministerstvo životného prostredia SR, aby si splnili zákonnú povinnosť a začali ...



Zdieľať

BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) - Občianske združenie (OZ) Energia tretieho tisícročia Košice vyzýva Slovenské elektrárne, spoločnosť Enel a Ministerstvo životného prostredia SR, aby si splnili zákonnú povinnosť a začali proces posudzovania vplyvov na životné prostredie pri dostavbe Jadrovej elektrárne Mochovce (EMO). Píše to v stanovisku Jozef Križan zo združenia. Slovenské elektrárne dali z vlastnej iniciatívy vypracovať Štúdiu vplyvov na životné prostredie dostavby jadrovej elektrárne 3,4 Mochovce kanadskej spoločnosti Golder Associates. Podľa Slovenských elektrární nebude mať dostavba tejto elektrárne negatívny vplyv na životné prostredie. Ako tvrdí združenie, "výsledky každej súkromnej štúdie, ktorú si objedná a zaplatí prevádzkovateľ alebo stavebník jadrovej elektrárne sú také, aké si objedná a hlavne zaplatí. Preto sa závery uvedenej štúdie v žiadnom prípade nemôžu považovať za objektívne a dôveryhodné."

Ak Slovenské elektrárne nemajú strach z posudzovania a chcú seriózne a dôveryhodne verejnosti preukázať, že EMO nebude mať žiadny negatívny vplyv na životné prostredie a jej jadrová bezpečnosť je na úrovni jadrových elektrární budovaných v súčasnej dobe, majú iniciovať proces posudzovania vplyvov tejto jadrovej elektrárne na životné prostredie v zmysle zákona, píše OZ. V tomto zákonnom procese by sa mohla verejnosť vyjadriť k zámeru jej dostavby a jej vplyv na životné prostredie by sa posúdil štandardným zákonným postupom a nie zákulisnými hrami s nejakou súkromne objednanou štúdiou, dodáva Križan.

Zo zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie vyplýva povinnosť posúdiť vplyv dostavby jadrovej elektrárne Mochovce 3,4 na životné prostredie z dôvodu zvýšenia jej výkonu a z dôvodu zmeny palivovej základne oproti pôvodnému projektu predloženému k stavebnému konaniu v 80. rokoch dvadsiateho storočia, vysvetľuje Občianske združenie Energia tretieho tisícročia Košice.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slováci si čoraz radšej vychutnajú kávu v kaviarni
<< predchádzajúci článok
Lyžiarska sezóna začala už aj v Malých Karpatoch