Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júna 2011

Erdoganova strana vo voľbách zabojuje o trojpätinovú väčšinuTurecká vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) si môže byť istá víťazstvom v nedeľňajších parlamentných voľbách, ktoré by mali premiérovi ...Zdieľať
bez nazvu Turecký premiér Recep Tayyip ErdoganFoto: SITA/AP ANKARA 12. júna (WEBNOVINY) - Turecká vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) si môže byť istá víťazstvom v nedeľňajších parlamentných voľbách, ktoré by mali premiérovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi zabezpečiť ďalšie, v poradí už tretie funkčné obdobie. Vyplýva to z posledných prieskumov preferencií, ktoré AKP pripisujú zisk v rozmedzí 45 až 50 percent hlasov, teda približne rovnaký ako vo voľbách pred štyrmi rokmi. V prípade splnenia týchto očakávaní bude môcť strana pokračovať v samostatnom vládnutí, nepatrne nižší počet kresiel jej však už nemusí postačovať na to, aby presadila plánované zmeny v ústave.


Erdoganova AKP potrebuje mať 550-člennom zhromaždení najmenej 330 poslancov, čo jej umožní pozmeniť ústavu aj bez podpory ostatných strán a nechať nové znenie schváliť občanmi v referende. Podrobnosti plánovanej reformy premiér zatiaľ nechce prezradiť, vo všeobecnosti sa však predpokladá, že by mohlo ísť o zavedenie prezidentského systému. Najvážnejším súperom AKP je stredoľavicová Republikánska ľudová strana (CHP) pod vedením nového predsedu Kemala Kiliçdaroglua, ktorej prieskumy predpovedajú zvýšenie zisku z 20 na 30 percent. Spolu so Stranou národného hnutia (MHP) a kurdskými kandidátmi tak vážne ohrozuje pozíciu AKP napriek tomu, že turecký volebný systém zvýhodňuje veľké strany.

Erdogan si udržiava vysokú popularitu najmä vďaka stabilizácii tureckej ekonomiky a demokratickým reformám, ktoré zlepšili vyhliadky krajiny na členstvo v Európskej únii a odsunuli do ústrania kedysi všemocnú armádu. Jeho strana s náboženskými koreňmi však na seba upozorňuje aj netolerantným prístupom ku svojim kritikom, ktorého súčasťou je hromadné zatýkanie v súvislosti s údajnými protivládnymi sprisahaniami. Ďalším problémom je pokračujúce povstanie tureckých Kurdov, ktorých boj za autonómiu si doteraz vyžiadal okolo 45-tisíc životov.

Právo voliť má vyše 50 miliónov Turkov, ktorí môžu v nedeľu využiť takmer 200-tisíc volebných miestností. Hlasovanie potrvá do 16:00 SELČ a už o dve hodiny neskôr by mali byť známe prvé predbežné výsledky.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Stavebníci a odborári upravili kolektívnu zmluvu
<< predchádzajúci článok
Pápež chce otvoriť novú kapitolu v integrácii Rómov

Erdoganova strana vo voľbách zabojuje o trojpätinovú väčšinu - diskusné fórum čitateľov