Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júna 2011

Pápež chce otvoriť novú kapitolu v integrácii RómovPápež Benedikt XVI. sa v sobotu vo Vatikáne stretol s dvoma tisíckami európskych Rómov, ktorých vyzval na otvorenie novej kapitoly v dejinách prostredníctvom integrácie. ...Zdieľať
benedikt xvi Pápež Benedikt XVI.Foto: SITA/AP VATIKÁN 11. júna (WEBNOVINY) - Pápež Benedikt XVI. sa v sobotu vo Vatikáne stretol s dvoma tisíckami európskych Rómov, ktorých vyzval na otvorenie novej kapitoly v dejinách prostredníctvom integrácie. Počas emotívnej audiencie, ktorej súčasťou bolo netradičné hudobné a tanečné vystúpenie, okrem iného poukázal na "bolestnú" minulosť rómskych kočovníkov a pretrvávajúce problémy vo vzťahoch s ostatnými národnosťami. Podľa Benedikta sa rómska komunita celé stáročia stretáva s prejavmi netolerancie, jej kultúra však pritom obohatila Európu.


"Vaše dejiny sú zložité a občas bolestné. Ste národom, ktorý v minulých storočiach nemal nacionalistické ideológie, nechcel dobývať územia alebo vládnuť iným národom," konštatoval pápež vo svojom príhovore. "Zostali ste bez vlasti a teoreticky považujete za svoj domov celý kontinent. Stále však pretrvávajú znepokojujúce problémy ako sú často zložité vzťahy so spoločnosťou, v ktorej žijete," povedal Benedikt. Rómovia a ostatní Európania teraz podľa neho môžu "napísať novú stránku" spoločných dejín, pričom za základy integrácie označil dôstojnú prácu a vzdelávanie rómskych detí.

Sobotňajšia audiencia sa konala pri príležitosti 150. výročia narodenia Ceferina Giméneza Mallu, španielskeho katolíka rómskej národnosti, ktorého Benediktov predchodca Ján Pavol II. v roku 1997 blahorečil.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Erdoganova strana vo voľbách zabojuje o trojpätinovú väčšinu
<< predchádzajúci článok
Policajti v Nemecku trénovali, ako cvičiť afganskú armádu

Pápež chce otvoriť novú kapitolu v integrácii Rómov - diskusné fórum čitateľov

Cigani nepresli skolou krestanskej benediktinskej civilizacie.12.6. 18:27:50