Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júna 2019

EÚ chce pomôcť skoncovať so všetkými formami detskej práceFederica Mogheriniová, archívna snímka.Zdieľať
Federica Mogheriniová, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 12. júna (TASR) - Európska únia spolu so svojimi medzinárodnými partnermi opätovne potvrdzuje svoje pevné odhodlanie zaručiť základné ľudské práva každého dieťaťa. Uviedla to Európska komisia (EK) pri príležitosti Svetového dňa boja proti detskej práci, ktorý si medzinárodná verejnosť pripomína 12. júna.


V spoločnej správe, ktorú pripravili eurokomisia a šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, sa uvádza, že v súčasnosti je na celom svete 152 miliónov detí obeťou detskej práce. Týmto deťom je odopreté právo na prístup k vzdelaniu a bezpečnému životnému prostrediu.

"Pri príležitosti Svetového dňa proti detskej práci 12. júna Európska únia spolu so svojimi medzinárodnými partnermi opätovne potvrdzuje svoje pevné odhodlanie zaručiť základné ľudské práva každého dieťaťa, ako sa uvádza v programe pre trvalo udržateľný rozvoj z roku 2030, ktorého cieľom je skončiť so všetkými formami detskej práce do roku 2025," uvádza sa vo zverejnenom dokumente.

Komisia upozornila, že tohto roku si pripomíname 30. výročie Dohovoru OSN o právach dieťaťa a 20. výročie Dohovoru Medzinárodnej organizácie práce o najhorších formách detskej práce, ktoré predstavujú základné kamene medzinárodnej ochrany práv detí.

Podľa exekutívy EÚ kľúčom k dosiahnutiu cieľov OSN do roku 2025 je uprednostniť boj proti detskej práci vo všetkých príslušných odvetviach a politikách, najmä v oblasti vzdelávania, zodpovedného podnikania, odborného vzdelávania, poľnohospodárstva, výroby, baníctva, uľahčenia prechodu zo školy do zamestnania.

"Prijímame opatrenia s využitím všetkých nástrojov, ktoré máme k dispozícii, od rozhovorov o rozvojovej spolupráci, politických a ľudských právach až po sociálne a obchodné politiky. Spolupracujeme s našimi partnermi OSN, organizáciami občianskej spoločnosti, ako aj so súkromným podnikateľským sektorom s cieľom zvýšiť informovanosť o tejto otázke a rozvíjať regionálne stratégie na boj proti cezhraničnej detskej práci," uvádza sa v správe eurokomisie.

EÚ chce podľa tohto dokumentu bojovať aj proti všetkým formám detskej práce v rámci dodávateľských reťazcov. Za vhodný príklad považuje projekt v hodnote 7,5 milióna eur, zameraný na odstránenie detskej práce a nútenej práce v reťazcoch spracovania bavlny a výroby textilu a odevov, na ktorom spolupracuje so spoločnosťami a komunitami zapojenými do riešenia problematiky práce alebo ohrozených detskou prácou v Burkine Faso, Mali, Pakistane a Peru.

Komisia v správe pre médiá tiež uviedla, že EÚ prispieva aj k ochrane detí v konfliktných zónach - vrátane Sýrie a Jemenu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
TASR ponúkne spravodajstvo z cesty ministra Lajčáka na Ukrajinu
<< predchádzajúci článok
Predsedníčka moldavského parlamentu žiada PDM odovzdať moc novej vláde

EÚ chce pomôcť skoncovať so všetkými formami detskej práce - diskusné fórum čitateľov