Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júna 2019

Predsedníčka moldavského parlamentu žiada PDM odovzdať moc novej vládeProruský socialista Igor Dodon.Zdieľať
Proruský socialista Igor Dodon. Foto: TASR/AP
Kišiňov 12. júna (TASR) - Predsedníčka moldavského parlamentu Zinaida Greceaniiová vyzvala bývalú vládnucu Demokratickú stranu Moldavska (PDM), aby pokojným spôsobom odovzdala moc novej vláde na čele s Maiou Sanduovovu z proeurópskeho bloku ACUM.


Greceaniiová v stredu pre moldavský televízny kanál Accent uviedla, že PDM by sa nemala uchyľovať k mocenským metódam. Zástupcovia bývalej vlády by mali pochopiť, že treba odovzdať moc, a to pokojnou cestou. "Vráťte sa do parlamentu, pracujte ako opozícia, prekladajte svoje návrhy zákonov," vyzvala politikov PDM.

Greceaniiová tiež poznamenala, že PSRM a ACUM, ktoré vytvorili koalíciu a vládu, nemajú v úmysle vyzvať svojich priaznivcov na pouličné protesty ako demokrati, ktorých prívrženci blokujú vstupy do sídla vlády a iných štátnych inštitúcií. Zdôraznila, že občania Moldavska sú takí nadšení z vytvorenia novej parlamentnej väčšiny a vlády, že "neberú ohľad na rozdielnosť politických názorov, chcú, aby táto vláda začala pracovať."

Súčasná kríza v Moldavsku súvisí s výsledkom parlamentných volieb, ktoré sa konali ešte 24. februára. Vládnucu koalíciu v parlamente a vládu sa totiž podarilo vytvoriť až 8. júna, keď sa proruská Socialistická strana Moldavska (PSRM) podporovaná prezidentom Igorom Dodonom dohodla s proeurópskym blokom ACUM, že vystúpia proti Demokratickej strane Moldavska (PDM), ktorá ovládala predchádzajúci parlament i vládu. Na čele PDM je kontroverzný oligarcha Vlad Plahotniuc.

Následne sa však PDM cez víkend obrátila na ústavný súd, ktorý vytvorenie koalície a kabinetu označil za protizákonné. Súd dal potom úradujúcemu premiérovi Pavlovi Filipovi (PDM) právomoc podpísať výnos o rozpustení parlamentu a vypísaní predčasných parlamentných volieb namiesto prezidenta Dodona. Samotný Dodon to označil za pokus o uzurpovanie si moci a v utorok zrušil výnos o rozpustení parlamentu a vypísaní predčasných volieb, ktorý v nedeľu podpísal úradujúci premiér Filip.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
EÚ chce pomôcť skoncovať so všetkými formami detskej práce
<< predchádzajúci článok
Medzi zadržanými na pochode na podporu Golunova je aj Navaľnyj

Predsedníčka moldavského parlamentu žiada PDM odovzdať moc novej vláde - diskusné fórum čitateľov