Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. januára 2018

EÚ Kosovu: Nemeňte zákon o špeciálnom súde pre vojnové zločinyEurópska únia kritizovala pokus kosovských poslancov meniť zákon o špeciálnom súde pre vojnové zločiny, informovala agentúra DPA.Zdieľať
Foto: TASR/AP
Priština/Brusel 12. januára (TASR) - Európska únia kritizovala pokus kosovských poslancov meniť zákon o špeciálnom súde pre vojnové zločiny, informovala agentúra DPA.


Vo svojom piatkovom vyhlásení kancelária EÚ v Kosove vyjadruje svoje mimoriadne znepokojnie v súvislosti s iniciatívou 43 kosovských poslancov na zrušenie zákona o špeciálnom súde a prokuratúre pre vojnové zločiny spáchané členmi povstaleckej Kosovskej oslobodzovacej armády (UČK).

EÚ v tejto súvislosti žiada poslancov o stiahnutie tejto iniciatívy.

"Akýkoľvek pokus o zrušenie alebo zmenu mandátu špecializovaného súdu... ohrozí spoločnú prácu EÚ a Kosova vykonanú v posledných rokoch v oblasti dodržiavania zákonov," uviedla. "Toto by nepriaznivo ovplyvnilo vzťahy Kosova s EÚ."

Zákon o špeciálnom súde pre vojnové zločiny bol prijatý v roku 2015 pod tlakom USA a EÚ, aby sa kosovská vláda vyrovnala s podozreniami zo zločinov spáchaných členmi UČK počas vojny za nezávislosť, ktorú Kosovo viedlo so Srbskom v rokoch 1998-99, a bezprostredne po nej.

Súd so sídlom v holandskom Haagu majú tvoriť medzinárodní sudcovia, ale bude pôsobiť v rámci kosovských zákonov. To znamená, že nepôjde o medzinárodný tribunál, ale o kosovský súd s pôsobnosťou mimo územia Kosova.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SaS: Kaliňák zachraňuje vlastnú kariéru vyťahovaním rómskej karty
<< predchádzajúci článok
V meste Zlaté Moravce pribudlo koncom roka 32 nových nájomných bytov

EÚ Kosovu: Nemeňte zákon o špeciálnom súde pre vojnové zločiny - diskusné fórum čitateľov