Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. mája 2019

EÚ skúma rozhodnutie Iránu čiastočne odstúpiť od jadrovej dohody



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Brusel 8. mája (TASR) - Európska únia spustila "hodnotiacu fázu" a skúma, ako sa postaviť k rozhodnutiu iránskeho prezidenta Hasana Rúháního, ktorý oznámil, že Teherán čiastočne odstúpil od jadrovej dohody dosiahnutej v roku 2015. Uviedla to v stredu tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na nemenované zdroje z prostredia exekutívy EÚ.


Iránske ministerstvo zahraničných vecí v súlade s rozhodnutím Najvyššej rady národnej bezpečnosti (SNSC) v stredu ostatným signatárom dohody z roku 2015 oznámilo, že Teherán už nebude rešpektovať obmedzenia týkajúce sa obohacovania uránu a zásob ťažkej vody. O tomto rozhodnutí iránsky prezident listom upovedomil veľvyslancov krajín, ktoré dodržiavali jadrovú dohodu - Číny, Francúzska, Nemecka, Ruska a Spojeného kráľovstva. Tieto krajiny po jednostrannom stiahnutí sa Spojených štátov z dohody - presne pred rokom - dodržiavali jej ustanovenia vrátane zrušenia sankcií.

"Obsah prijatých správ musí byť podrobne analyzovaný," povedal nemenovaný euroúradník s odkazom na oznam z Teheránu a spresnil, že konzultácie budú v nasledujúcich dňoch prebiehať medzi Spojeným kráľovstvom, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a Čínou - krajinami, ktoré sú spolu s USA signatármi jadrovej dohody s Iránom.

Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ prediskutujú túto záležitosť na budúci týždeň v pondelok (13.5) v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.

DPA upozornila, že akékoľvek rozhodnutie EÚ o opätovnom uložení sankcií voči Iránu, ktoré boli zrušené po podpise dohody z roku 2015, budú musieť schváliť všetky členské krajiny. Agentúra Reuters v tejto súvislosti uviedla, že francúzska ministerka obrany Florence Parlyová vyjadrila nádej, že dohodu medzi mocnosťami a Iránom sa podarí udržať, zároveň však naznačila, že ak si Teherán nebude plniť všetky doterajšie záväzky z nej vyplývajúce, tak bude možné spustiť mechanizmus, ktorý povedie k obnoveným sankciám.


Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V roku 2018 sme sa Národnej banke Slovenska sťažovali menej
<< predchádzajúci článok
Osem krajín EÚ vrátane SR vlani neznížilo svoj podiel emisií CO2