Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. marca 2010

EÚ žiada analýzu politických chýb v rómskej otázke


Tagy: Rómovia

Kritickú analýzu politických chýb v súvislosti so začleňovaním Rómov do spoločnosti žiadajú poslanci Európskeho parlamentu. Ako dôvod uvádzajú „neuspokojivý pokrok“ ...Zdieľať
Foto: SITA/AP


BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) - Kritickú analýzu politických chýb v súvislosti so začleňovaním Rómov do spoločnosti žiadajú poslanci Európskeho parlamentu. Ako dôvod uvádzajú „neuspokojivý pokrok“ v tejto oblasti. Parlament už od roku 2008 žiada vypracovať Stratégiu začleňovania Rómov. Poslanci očakávajú politické záväzky od druhého summitu Rómov, ktorý sa uskutoční 8. apríla. V uznesení, ktoré predložilo sedem politických skupín, poslanci odsudzujú nedávny nárast neznášanlivosti voči Rómom v niektorých členských krajinách EÚ. Za text hlasovalo 572 poslancov, 28 ich bolo proti a 23 sa hlasovania zdržalo.

Poslanci sú znepokojení nad diskrimináciou, ktorou Rómovia trpia v oblasti vzdelávania, bývania, zamestnávania či v rovnakom prístupe k zdravotnej starostlivosti. Šokuje ich aj nízka úroveň účasti Rómov na politickom živote. Zároveň vyjadrili znepokojenie v súvislosti s núteným návratom Rómov do krajín západného Balkánu, kde im hrozí, že sa stanú bezdomovci a budú vystavení diskriminácii.

Európska komisia doposiaľ nereagovala na požiadavku Európskeho parlamentu z roku 2008 vypracovať európsku stratégiu pre Rómov. Noví komisári by mali uprednostniť otázky súvisiace s Rómami v rámci svojich portfólií a zaujať k rómskym záležitostiam horizontálny prístup. Europoslanci sa domnievajú, že by mal byť vytvorený komplexný program rozvoja, ktorý umožní okamžitý zásah v getách, ktoré čelia vážnym štrukturálnym nevýhodám. Samotné opatrenia proti diskriminácii sú vraj nedostatočné. Podľa Európskeho parlamentu by malo byť využitie predvstupových fondov hodnotené na základe sociálnych dopadov, pričom miestne orgány by mali byť podporované tak, aby lepšie využívali možnosti financovania zo štrukturálnych fondov.

Informovala Ivana Janíková - Stavrovská z Informačnej kancelária Európskeho parlamentu v SR.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: Rómovia
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ugandská božia armáda vyvražďovala dedinčanov
<< predchádzajúci článok
V nedeľu sa mení čas, dotkne sa to i vlakov

EÚ žiada analýzu politických chýb v rómskej otázke - diskusné fórum čitateľov