Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. marca 2010

Ugandská božia armáda vyvražďovala dedinčanov


Tagy: Afrika

Rebeli z ugandskej Armády božieho odporu (LRA) zabili minulý rok v decembri pri ozbrojených útokoch na severovýchode Konga minimálne 300 dedinčanov. V sobotu o tom informovali ...Zdieľať
Foto: SITA/AP

KINSHASA 28. marca (WEBNOVINY) - Rebeli z ugandskej Armády božieho odporu (LRA) zabili minulý rok v decembri pri ozbrojených útokoch na severovýchode Konga minimálne 300 dedinčanov. V sobotu o tom informovali Organizácia Spojených národov a organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch. Momentálne OSN nariadila vyšetrovanie tragédie, ktoré prebieha výsluchom svedkov z napadnutých dedín.

Podľa miestneho katolíckeho kňaza Dieudonna Abakubu približne 30 príslušníci LRA napadli medzi 14. a 18. decembrom desiatky dedín v okrese Haut-Uele v provincii Orientale. Rebeli mali oblečené vojenské uniformy a údajne ďalších 200 až 400 ľudí uniesli. HRW uvádza, že ide o jednu z najstrašnejších akcií spáchaných povstalcami z LRA a mala by o masakre zverejniť správu. OSN má údaje o 321 mŕtvych.

LRA napáda dlhodobo civilistov v severovýchodnej časti Konžskej republiky. Obviňuje ich z kolaborácie s jednotkami sudánskej, ugandskej a konžskej vlády v snahe zlikvidovať povstaleckú skupinu. Obávaná LRA bojuje proti ugandskej vláde už dve desaťročia. Vo svojich radoch má aj detských bojovníkov, ktorých získava najčastejšie únosmi. LRA tvoria zvyšky povstalcov zo severu Ugandy, ktorí sa v roku 1986 vzbúrili proti vláde potom, čo prezident Yoweri Museveni, pochádzajúci z juhu Ugandy, prevzal v krajine moc a zvrhol brutálnu vojenskú juntu. Konflikt sa rozšíril aj do južného Sudánu a Konga a prispel tak k ešte väčšej nestabilite regiónu.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: Afrika
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ABBÁS odmietol nepriame rokovania s Izraelom
<< predchádzajúci článok
EÚ žiada analýzu politických chýb v rómskej otázke

Ugandská božia armáda vyvražďovala dedinčanov - diskusné fórum čitateľov