Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. novembra 2012

Euro v Litve ohrozuje inflácia, krajina má dva termínyLitve hrozí, že pre vysokú infláciu neprijme euro v roku 2014 ani v roku 2015. Vyhlásil to v stredu guvernér litovskej centrálnej banky Vitas Vasiliauskas. Odchádzajúca stredo-pravá vláda premiéra ...Zdieľať
litva VILNIUS 12. novembra (WEBNOVINY) - Litve hrozí, že pre vysokú infláciu neprijme euro v roku 2014 ani v roku 2015. Vyhlásil to v stredu guvernér litovskej centrálnej banky Vitas Vasiliauskas. Odchádzajúca stredo-pravá vláda premiéra Andriusa Kubiliusa plánovala zavedenie spoločnej meny v roku 2014.


Sociálny demokrat a opozičný líder Algirdas Butkevicius, ktorý sa po víťazstve v októbrových parlamentných voľbách usiluje o zostavenie novej vlády, tvrdí, že Litva by mala do menovej únie vstúpiť v roku 2015. Podľa guvernéra centrálnej banky je však možné, že krajina nedokáže zaviesť euro ani v jednom z predpokladaných termínov.

"Najdôležitejšie je plniť maastrichtské kritériá (pre prijatie eura) ... Dnes inflačné kritériá neplníme a vyzerá to tak, že ich nesplníme ani budúci rok," povedal Vasiliauskas.

Litva v roku 2006 takmer splnila maastrichtské kritériá, vstup krajiny do menovej únie však stroskotal na veľmi tesnom prekročení cieľovej inflácie. Slovensko prijalo spoločnú európsku menu 1. januára 2009. Stalo sa tak 16. krajinou eurozóny. Odvtedy sa menová únia rozšírila iba o Estónsko, ktoré používa spoločnú menu od 1. januára 2011.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vydanie Bakiho Sadikiho na Slovensko je opäť o krok bližšie
<< predchádzajúci článok
Ako trnavského župana chceme Ľuboša Lopatku, tvrdí SDKÚ