Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. februára 2024

Európska komisia je proti zverejneniu výhrad k novele Trestného zákona, Susko sa však o eurofondy neobávaVýhrady Európskej komisie (EK) k novele Trestného zákona nie je možné zverejniť. Uviedol to minister spravodlivostiZdieľať
65a920077fd20069933665 676x451 14.2.2024 (SITA.sk) - Výhrady Európskej komisie (EK) k novele Trestného zákona nie je možné zverejniť. Uviedol to minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) po stredajšom rokovaní vlády. Ako Susko vysvetlil, komunikácia medzi SR a EK je dôverná.


„Pýtali sme sa EK, či môžeme sprístupniť a zverejniť túto komunikáciu smerom k verejnosti a EK nám jednoznačne povedala, že táto komunikácia je v zmysle nariadenia dôverná a nesúhlasí s tým, aby sa zverejňovala," uviedol šéf rezortu spravodlivosti.

Všetky výhrady vysvetlia


Tiež dodal, že je pre neho veľmi zarážajúce to, že odkiaľ, akým spôsobom a akými informáciami disponujú jeho kolegovia z Progresívneho Slovenska. „Vyťahujú na verejnosť komunikáciu, ktorú my nemôžeme ani potvrdiť, ani vyvrátiť vzhľadom k tomu, že sme viazaní výslovne zákazom EK takúto komunikáciu sprístupniť," dodal minister.

Susko súčasne zdôraznil, že EK nemá dôvod Slovensku pozastavovať čerpanie eurofondov. „Všetky výhrady, ktoré nám EK adresovala, vysvetľujeme a máme za to, že sme splnili podmienky, ktoré nám EK dáva z hľadiska ochrany finančných záujmov EÚ," dodal Susko a uzavrel s tým, že je presvedčený, že európske fondy Slovensku zastavené nebudú.

Prídeme o miliardy?


Slovensko môže pre promafiánsky balíček prísť o miliardy z eurofondov. Vyhlásil to predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka a informoval o tom, že majú k dispozícii dva listy z Európskej komisie (EK), ktoré odoslala Slovensku.

Tieto listy sú podľa slov Šimečku dôkazom, že vláda Roberta Fica (Smer-SD) ide pri pretláčaní promafiánskeho balíčku vedome do rizika konfliktu s EK.

Jeden list s výhradami komisia poslala 24. januára, pričom druhý smeroval ministrovi spravodlivosti 8. februára, teda v deň, keď sa v parlamente schvaľovala novela Trestného zákona. Šimečka vyzval vládu a najmä ministra spravodlivosti, aby zverejnili výhrady komisie a tiež to, ako sa s nimi vysporiadali.


Zdroj: SITA.sk - Európska komisia je proti zverejneniu výhrad k novele Trestného zákona, Susko sa však o eurofondy neobáva © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súťaž kamenných predajní Visa Slovak Top Shop 2023 vyhrala čokoládovňa LYRA z Ivanky pri Nitre
<< predchádzajúci článok
Gašpar nemá žiadnu kvalifikáciu na pozíciu riaditeľa SIS, jeho voľba bola podľa Valášeka od začiatku spolitizovaná