Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. júna 2013

Európska komisia zvyšuje jadrovú bezpečnosť v EÚ



Európska komisia sa rozhodla zvyšovať jadrovú bezpečnosť v Európskej únii a minimalizovať tak riziká možnej jadrovej katastrofy. Cez návrh, ktorý mení smernicu o jadrovej bezpečnosti, ...



Zdieľať
jadro BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) - Európska komisia sa rozhodla zvyšovať jadrovú bezpečnosť v Európskej únii a minimalizovať tak riziká možnej jadrovej katastrofy.


Cez návrh, ktorý mení smernicu o jadrovej bezpečnosti, zavádza systém pravidelného partnerského preskúmania záťažových testov jadrových elektrární každých šesť rokov.

Ako vyplýva zo správy EK, členské štáty sa dohodnú na konkrétnych témach ako aj spoločnej metodike preskúmania, ktoré vykonajú medzinárodné tímy.


Pre EÚ je dôležité eliminovanie úniku rádioaktivity

Nová smernica stanovuje členským štátom EÚ aj povinnosť zabezpečiť v prípade havárie eliminovanie úniku rádioaktivity do životného prostredia.

Každá jadrová elektráreň sa zároveň podrobí pravidelnému preskúmaniu bezpečnosti aspoň raz za desať rokov a osobitnému preskúmaniu pri prípadnom predlžovaní životnosti.

Všetky nové elektrárne sa budú navrhovať tak, aby prípadné poškodenie jadra reaktora nemalo dôsledky mimo elektrárne. Smernica zavádza aj to, že každá jadrová elektráreň musí byť vybavená centrom reakcie na núdzové situácie, ktoré je chránené pred rádioaktivitou, zemetraseniami a zaplavením.

"Vnútroštátne regulačné orgány a prevádzkovatelia elektrární budú musieť vypracovať stratégiu, v ktorej sa definuje spôsob informovania verejnosti v prípade havárie, ale aj pri bežnej prevádzke elektrárne," konštatuje EK.


Opatrenia sú reakciou na udalosti vo Fukušime

Smernica ďalej zaisťuje aj to, že vnútroštátne regulačné orgány budú pri rozhodovaní nezávislé, pričom im musia byť poskytnuté dostatočné prostriedky a odborný personál na zabezpečenie účinnej prevádzky.

"Je na členských štátoch, aby sa rozhodli, či chcú vyrábať jadrovú energiu alebo nie. Faktom zostáva, že Európa má momentálne 132 činných jadrových reaktorov. Našou úlohou v rámci komisie je zaistiť, aby bezpečnosť bola v každom z nich absolútnou prioritou,“ uviedol komisár pre energetiku Günther Oettinger.

Opatreniami v oblasti jadrovej bezpečnosti reaguje Európska komisia na apel zo strany prezidentov štátov a predsedov vlád EÚ, ktorí od nej po udalostiach vo Fukušime v roku 2011 požadovali vykonanie záťažových testov a preskúmanie legislatívy EÚ v oblasti jadrovej bezpečnosti.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Argentíne sa zrazili vlaky, nehoda si vyžiadala obete
<< predchádzajúci článok
Podľa Clintona bude Obama ako blázon, ak nezasiahne v Sýrii