Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. februára 2021

Európska únia predĺžila o ďalší rok sankcie proti Lukašenkovi a BieloruskuEurópska únia vo štvrtok predĺžila o rok sankcie namierené proti desiatkam bieloruských predstaviteľov vrátane prezidentaZdieľať
belarus_russia_80941 1d2f052b247843ab9392781d0d9f754f 676x451 25.2.2021 (Webnoviny.sk) - Európska únia vo štvrtok predĺžila o rok sankcie namierené proti desiatkam bieloruských predstaviteľov vrátane prezidenta Alexandra Lukašenka. "Európska dvadsaťsedmička" považuje vlaňajšie prezidentské voľby v Bielorusku za zmanipulované a odsudzuje taktiež následné represie voči pokojným demonštrantom v uliciach bieloruských miest.


Medzi sankčné opatrenia patrí zákaz vstupu do EÚ či zmrazenie majetku. Občania a spoločnosti z EÚ takisto nesmú poskytovať postihnutým bieloruským predstaviteľom finančné prostriedky. Sankcie, ktoré by mali zostať v platnosti minimálne do 28. februára 2022, sa týkajú aj Lukašenkovho syna Viktora, ktorý pôsobí ako poradca pre národnú bezpečnosť.

Protesty sa v Bielorusku konajú od prezidentských volieb z 9. augusta 2020, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov vyhral Lukašenko s 80 % hlasov. Opozícia a niektorí volební pracovníci však tvrdia, že neboli férové, a spoločne s tisíckami demonštrantov požadujú rezignáciu prezidenta. Lukašenko, ktorý odmieta rokovať s opozíciou, však naďalej trvá na tom, že sa funkcie nevzdá.

Od augustových volieb bieloruské úrady zatkli desaťtisíce ľudí. Tisícky boli obeťami bitiek a iného zlého zaobchádzania.


Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia predĺžila o ďalší rok sankcie proti Lukašenkovi a Bielorusku © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Talianska biodrogéria pre každú domácnosť aj firmu
<< predchádzajúci článok
Česko rozhoduje o prísnejších obmedzeniach, súčasné opatrenia proti koronavírusu nestačia

Európska únia predĺžila o ďalší rok sankcie proti Lukašenkovi a Bielorusku - diskusné fórum čitateľov