Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

03. októbra 2021

Európsko-japonská vesmírna sonda BepiColombo vyhotovila snímky MerkúruČiernobiele snímky zachytávajú krátermi pokrytú severnú pologuľu tejto k Slnku najbližšej planéty. Vedci sa domnievajú, že táto časť Merkúru bola pred miliardami rokov pokrytá lávou.Zdieľať
Európsko-japonská vesmírna sonda BepiColombo vyhotovila snímky Merkúru

Európsko-japonská vesmírna sonda BepiColombo úspešne poslala na Zem svoje prvé snímky planéty Merkúr, oznámila v sobotu Európska vesmírna agentúra (ESA). Informovala o tom agentúra AFP.


Sonda bola počas svojho preletu miestami vzdialená od Merkúru len 199 kilometrov, podmienky na fotografovanie však vtedy "neboli ideálne". Najbližšia zverejnená snímka bola preto vyhotovená zo vzdialenosti 1000 kilometrov.

Čiernobiele snímky zachytávajú krátermi pokrytú severnú pologuľu tejto k Slnku najbližšej planéty. Vedci sa domnievajú, že táto časť Merkúru bola pred miliardami rokov pokrytá lávou.

Tím vedcov ovládajúcich túto sondu, ktorú do vesmíru vyniesla pred troma rokmi nosná raketa Ariane 5, plánuje vykonať v nasledujúcich piatich rokoch ešte päť preletov okolo Merkúru.

Cieľom misie je preskúmať všetky stránky tejto záhadnej planéty - od jadro až po povrch, jej magnetické pole aj exosféru, píše AFP.

Merkúr je planétou extrémov, denné teploty tu dosahujú 430 stupňov Celzia, v noci však klesajú na 180 stupňov pod nulou, pripomína AFP.

Prieskumná misia BepiColombo je spoločným projektom ESA a japonskej agentúry pre výskum vesmíru (JAXA). Sonda by sa podľa plánu mala dostať v roku 2025 na obežnú dráhu dráhu Merkúru a vypustiť tam sondy, ktoré budú ďalej zbierať údaje o planéte.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Modrý mak má skvelé liečivé účinky!
<< predchádzajúci článok
Johanssonová a spoločnosť Disney urovnali spor o filme Čierna vdova

Európsko-japonská vesmírna sonda BepiColombo vyhotovila snímky Merkúru - diskusné fórum čitateľov