Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

29. septembra 2007

Európsky parlament Rómov podporí rozvoj Rómov v SRZvýšiť zamestnanosť a vzdelanosť Rómov na Slovensku sú hlavné ciele Európskeho parlamentu Rómov, ktorý dnes po prvý raz zasadal v Bratislave. Občianske združenie (OZ) spája predstaviteľov ...Zdieľať

BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) - Zvýšiť zamestnanosť a vzdelanosť Rómov na Slovensku sú hlavné ciele Európskeho parlamentu Rómov, ktorý dnes po prvý raz zasadal v Bratislave. Občianske združenie (OZ) spája predstaviteľov Rómov z rôznych oblastí života spoločnosti na Slovensku a jeho členmi sú aj Rómovia z Maďarska, Česka, Srbska či Bosny a Hercegoviny. Ako na dnešnej tlačovej besede povedal predseda OZ Európsky parlament Rómov Václav Kappel, podporujú zriadenie internátnych stredných odborných učilíšť pre Rómov. Zamerať sa chcú aj na rozvoj predškolskej výchovy. Nízka vzdelanostná úroveň Rómov totiž ide ruka v ruke s ich vysokou nezamestnanosťou, upozornil podpredseda parlamentu Jaroslav Drapák.

Problémy Rómov s prácou vznikajú podľa Drapáka aj pre ich neznalosť slovenského jazyka. Róm, ktorý má odborné predpoklady na výkon konkrétnej práce, no nevie po slovensky vyplniť potrebné doklady, prácu nedostane, tvrdí. Európsky parlament Rómov chce preto v spolupráci so zástupcami Rómov v zastupiteľstvách obcí a podnikateľmi zaviesť školenia slovenského jazyka. Mali by tiež vzniknúť tímy manažérov, ktoré budú sprostredkovateľmi medzi Rómami, zamestnávateľmi a úradmi práce. Pre nezamestnaných Rómov nielen vyhľadajú prácu, ale podľa potrieb firiem im aj odporučia konkrétne školenia.

Práca Európskeho parlamentu Rómov je venovaná aj riešeniu problémov Rómov s bývaním a s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Medzi jeho ciele patrí aj rozvoj rómskej kultúry a športu. Okrem iného chce založiť Európsky dom Rómov, ktorý predstaví rómsku históriu, kultúru, zvyky ale i kuchyňu. Pre športové talenty zas plánuje športové centrum.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Režisér J. Bednárik dostal pri príležitosti jubilea Cenu mesta
<< predchádzajúci článok
Excentrický austrálsky maliar používa pri práci namiesto štetca svoj penis