Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. novembra 2022

Európsky parlament stále trvá na tom, aby EÚ zmrazila financie pre MaďarskoEurópsky parlament tvrdí, že Európska komisia a Rada EÚ by mali odolať tlaku Maďarska a pokračovať v prijímaní ...Zdieľať
gettyimages 1185863336 scaled e1669299292986 676x434 24.11.2022 (Webnoviny.sk) - Európsky parlament tvrdí, že Európska komisia a Rada EÚ by mali odolať tlaku Maďarska a pokračovať v prijímaní navrhovaných opatrení podmienenosti právneho štátu na pozastavenie kohéznych fondov EÚ. Parlament o tom vo štvrtok informoval v tlačovej správe.

Ochrana rozpočtu EÚ


Zákonodarcovia v prijatom uznesení uviedli, že 17 nápravných opatrení, o ktorých rokovali Komisia a Maďarsko, „nie sú dostatočné na riešenie existujúceho systémového rizika pre finančné záujmy EÚ“, a to ani vtedy, ak sa v plnej miere implementujú.

Poslanci vyzývajú členské štáty EÚ, aby prijali navrhované opatrenia v rámci nariadenia o podmienenosti „s cieľom chrániť rozpočet EÚ pred porušovaním zásad právneho štátu v Maďarsku“ a aby ich zrušili až po tom, ako maďarské nápravné opatrenia budú mať udržateľný účinok. „Ak budú tieto opatrenia v budúcnosti zrušené, Únia by mala pristúpiť k finančnej náprave“.

Riziko stále pretrváva


Podľa EP pretrváva riziko zneužitia finančných prostriedkov EÚ v Maďarsku a Komisia by nemala schváliť maďarský plán obnovy a odolnosti, kým krajina v plnej miere nesplní všetky odporúčania v oblasti právneho štátu a všetky príslušné rozsudky Súdneho dvora EÚ a Európskeho súdu pre ľudské práva.

Europoslanci navyše tvrdia, že Maďarsko zneužíva jednomyseľné hlasovanie v Rade EÚ, aby vyvíjalo tlak na úniu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Európsky parlament stále trvá na tom, aby EÚ zmrazila financie pre Maďarsko © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Heger a ďalší premiéri V4 hovorili v Košiciach o vojne, energetickej aj migračnej kríze
<< predchádzajúci článok
Zelenskyj by mal podľa Lukašenka pristúpiť k mierovým rokovaniam skôr, ako Rusko zničí Ukrajinu