Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. júna 2023

Eurozóna je v recesii a lepšie to v tomto roku podľa ekonómov nebude, dôvodom je pokles nemeckého hospodárstvaHospodárstvo eurozóny sa v prvom kvartáli dostalo do recesie a ekonómovia nie sú optimistickí ani pri výhľade na nadchádzajúce mesiace. Ekonomika 20-členného bloku krajín používajúcich euro v prvom ...Zdieľať
gettyimages 467030637 1 676x451 8.6.2023 (SITA.sk) - Hospodárstvo eurozóny sa v prvom kvartáli dostalo do recesie a ekonómovia nie sú optimistickí ani pri výhľade na nadchádzajúce mesiace.


Ekonomika 20-členného bloku krajín používajúcich euro v prvom štvrťroku medzikvartálne klesla o 0,1 percenta po oslabení o 0,1 percenta v záverečných troch mesiacoch vlaňajška.

Írsko kleslo o takmer 5 percent


Správa o poklese ekonomiky eurozóny v prvom štvrťroku prišla po informácii o tom, že do recesie upadlo Nemecko po zmenšení ekonomiky za január až marec o 0,3 percenta.

Zároveň sa írske hospodárstvo zmenšilo o takmer 5 percent. Informuje o tom portál cnbc.com.

„Máme podozrenie, že ekonomika sa počas zvyšku tohto roka opäť zmenší," konštatoval vo štvrtok o vývoji eurozóny ekonóm spoločnosti Capital Economics Andrew Kenningham.

ECB sprísňuje menovú politiku


Slabé ekonomické prostredie predstavuje ťažkosti aj pre Európsku centrálnu banku (ECB), ktorá sprísňuje menovú politiku už rok a nedávno zvýšila svoju hlavnú úrokovú sadzbu na 3,25 percenta.

ECB má zasadať na budúci týždeň a účastníci trhu očakávajú ďalšie zvýšenie hlavnej úrokovej sadzby o 25 bázických bodov.

Slabý výkon ekonomiky by mohol obmedziť schopnosť ECB ďalej zvyšovať úroky v snahe utlmiť infláciu. Predstavitelia banky však v minulosti naznačili, že dôležitejšie je znížiť ceny ako sa vyhnúť spomaleniu ekonomiky.


Zdroj: SITA.sk - Eurozóna je v recesii a lepšie to v tomto roku podľa ekonómov nebude, dôvodom je pokles nemeckého hospodárstva © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bratislavu zasiahol intenzívny dážď a spôsobil problémy, niekoľko ulíc je neprejazdných (video)
<< predchádzajúci článok
Slovensko dostane bezodplatne a natrvalo systém protivzdušnej obrany Mantis, podľa Sklenára ide o reflexiu spojencov