Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

09. júla 2020

Facebook zrušil účty prepojené na Trumpovho spojenca aj brazílskeho prezidentaSpoločnosť Facebook odstránila siete účtov a stránok s väzbami na politického stratégaZdieľať
trump_russia_stone_62054 29740d4375d043b8afc40c22a2ddb869 676x451 9.7.2020 - Spoločnosť Facebook odstránila siete účtov a stránok s väzbami na politického stratéga Rogera Stonea a brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara. Informuje o tom spravodajský portál BBC.


V spojitosti so Stoneom, ktorý je spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa a vlani ho uznali vinným z klamania Kongresu, a jeho spolupracovníkmi Facebook zakročil proti dezinformačnej sieti.

Zrušené desiatky účtov a stránok


Zrušil dovedna 54 účtov, 50 stránok na svojej sociálnej sieti a štyri kontá na službe Instagram, ktoré zverejňovali príspevky o Stoneových webstránkach, knihách, mediálnych vystúpeniach, miestnej politike a materiáloch, ktoré zverejnila platforma Wikileaks pred prezidentskými voľbami v roku 2016.

Niektoré dokonca mali väzby na skupiny presadzujúce nadradenosť belochov. Popularitu príspevkom v komentároch zdanlivo pridávali falošné profily, ktoré sa vydávali za obyvateľov Floridy.

Jednu alebo viac facebookových stránok sledovalo okolo 260-tisíc účtov a celkovo zrušené stránky minuli na reklamu na Facebooku okolo 308-tisíc dolárov (v prepočte takmer 273-tisíc eur).

Stone účasť popiera


Nathaniel Gleicher, vedúci oddelenia kybernetickej bezpečnosti spoločnosti Facebook, uviedol, že v rámci zrušenia siete stiahnu okrem iného aj Stoneove osobné účty. "Videli sme, ako sa tu hlboko zapájajú do aktivít," uviedol.

Stone účasť na dezinformačnej sieti popiera a pre denník The New York Times sa vyjadril, že nikdy "nevlastnil ani nekontroloval falošné účty na Facebooku, Twitteri alebo Instagrame".

V súvislosti s Bolsonarom zase Facebook identifikoval sieť falošných kont, ktoré viedli zamestnanci jeho vlády.

Spoločnosť dovedna odstránila 35 facebookových účtov, 14 stránok, jednu skupinu a 38 kont na Instagrame, ktoré zverejňovali politické mémy, kritizovali politickú opozíciu, médiá a novinárov a zverejňovali príspevky o pandémii koronavírusu.

Vytvorili falošné osoby


Zodpovedné osoby vytvorili "falošné osoby vystupujúce ako novinári" a maskovali sa za spravodajské médiá.

Facebook spája dané kontá so zamestnancami kancelárií Jaira Bolsonara, jeho synmi Eduardom a Fláviom či osobitným poradcom Térciom Arnaudom.

Facebook tiež zrušil účty spojené s dezinformačnou kampaňou na Ukrajine, ktorú spája s miestnou reklamnou agentúrou, a stránku PR agentúry Estraterra sídliacej v Kanade za účasť na zahraničnom zasahovaní zameranom na Salvádor, Argentínu, Uruguaj, Venezuelu, Ekvádor a Čile.


Zdroj: Webnoviny.sk - Facebook zrušil účty prepojené na Trumpovho spojenca aj brazílskeho prezidenta © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Takmer všetky druhy lemurov na Madagaskare sú ohrozené, tretina je krôčik od vyhynutia
<< predchádzajúci článok
Herečka Naya Rivera sa pravdepodobne utopila, v člne našli len jej štvorročného syna

Facebook zrušil účty prepojené na Trumpovho spojenca aj brazílskeho prezidenta - diskusné fórum čitateľov