Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

09. júla 2020

Takmer všetky druhy lemurov na Madagaskare sú ohrozené, tretina je krôčik od vyhynutiaTakmer všetky druhy lemurov žijúce na Madagaskare sú ohrozené a takmer jedna tretina z nich je len krôčik od vyhynutia. Dôvodom je najmä deforestácia a lov na tomto africkom ostrove, informovali vo štvrtok ...Zdieľať
gettyimages 95791559 676x449 9.7.2020 - Takmer všetky druhy lemurov žijúce na Madagaskare sú ohrozené a takmer jedna tretina z nich je len krôčik od vyhynutia. Dôvodom je najmä deforestácia a lov na tomto africkom ostrove, informovali vo štvrtok ochranári.

V ohrození aj veľrybyMedzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) aktualizovala svoj zoznam ohrozených druhov, pričom konštatovala, že lemury sú ohrozené čoraz viac. Varovala tiež, že k vyhynutiu majú blízko aj veľryby biskajské.

Nielen, že sa vo zvýšenej miere zachytávajú do rybárskych sietí, ale zrážajú sa aj s loďami, pravdepodobne v dôsledku klimatických zmien, ktoré posunuli ich migračné trasy severnejšie do trás námorných lodí.

Tisícky ohrozených druhov


Červený zoznam IUCN upozorňuje na situáciu približne 6 000 najohrozenejších druhov. Poukazuje však aj na to, že zo 120-tisíc posudzovaných druhov rastlín, živočíchov a húb viac než štvrtine hrozí zánik.

"Všetko to majú na svedomí ľudské aktivity,” zdôraznil vedúci štúdie Craig Hilton-Taylor.

Spomenul pritom napríklad presúvanie druhov na miesta, kam nepatria, ich nadmerné využívanie, odlesňovanie s cieľom vydláždiť cestu poľnohospodárstvu, urbanizmus, znečistenie prostredia "a, samozrejme, klimatické zmeny".


Zdroj: Webnoviny.sk - Takmer všetky druhy lemurov na Madagaskare sú ohrozené, tretina je krôčik od vyhynutia © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hackeri mohli napadnúť inteligentné hodinky, v ohrození by boli aj pacienti s demenciou
<< predchádzajúci článok
Facebook zrušil účty prepojené na Trumpovho spojenca aj brazílskeho prezidenta

Takmer všetky druhy lemurov na Madagaskare sú ohrozené, tretina je krôčik od vyhynutia - diskusné fórum čitateľov