Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

30. júna 2021

Farba karty povinného zmluvného poistenia sa mení, od júla bude už len biela



Doklad o tom, že je auto povinne zmluvne poistené (PZP), známy ako zelená karta, bude už ...



Zdieľať
30.6.2021  - Doklad o tom, že je auto povinne zmluvne poistené (PZP), známy ako zelená karta, bude už len výlučne v čierno-bielom formáte.


Dokument v zelenom prevedení sa od 1. júla ruší. Používanie zeleného dokladu už v súčasnosti nemá podľa poisťovní opodstatnenie.

Silnejúca digitalizácia


„Zmena farby zelenej karty súvisí najmä s digitalizáciou a silnejúcim trendom zasielania komunikácie e-mailom. Obdobie koronakrízy tento trend len potvrdilo, keďže povinné zmluvné poistenie si motoristi uzatvárali väčšinou online,“  vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Allianz Lucia Muthová.

Okrem farby sa mení aj formát dokladu, keď po novom nebude karta obojstranná, ale jednostranná, čo tiež uľahčí jej vytlačenie v domácom prostredí.

Zelená karta aj mimo Európy


Systém zelenej karty rieši náhradu škody spôsobenej cudzozemským motorovým vozidlom. Ak napríklad slovenský vodič spôsobí v inom štáte, ktorý patrí do systému zelenej karty, škodu, príslušná kancelária poisťovateľov škodu nahradí a následne si ju uplatní u jeho poisťovateľa na Slovensku.

Do systému zelenej karty patria všetky európske štáty, časť severnej Afriky, Rusko, Izrael a Irán.

Biela karta bola aj kedysi


V minulosti sa motoristi preukazovali bielou kartou na Slovensku a zelenou kartou pri ceste do zahraničia. Pred dvomi rokmi bola biela karta zrušená a motoristi sa všade preukazovali už len zelenou kartou.

Pred rokom nastala opäť zmena, keď doklad už nemusel mať výhradne zelenú farbu, ale mohol byť aj čierno-biely. Ročné prechodné obdobie slúžilo najmä na domíňanie zásob zelených formátov karty. Zelená karta (v zelenej farbe) vydaná pred 1. júlom 2021 platí do konca obdobia uvedeného na karte.


Zdroj: Webnoviny.sk - Farba karty povinného zmluvného poistenia sa mení, od júla bude už len biela © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Herec Bill Cosby bol prepustený z väzenia, súd anuloval jeho odsúdenie za sexuálne napadnutie
<< predchádzajúci článok
Slovenskí odborníci vyvinuli prístroj, ktorý odhalí ochorenie COVID-19 z dychu

Farba karty povinného zmluvného poistenia sa mení, od júla bude už len biela - diskusné fórum čitateľov

Poskytnem uver - požičku ihned.12.7. 15:26:46