Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. mája 2024

Fica postrelili v Handlovej a je v životohrozujúcom stave, útočníka zadržali (minúta po minúte/video)Roberta Fica (Smer-SD) po rokovaní vlády v Handlovej postrelili pred Domom kultúry, keď išiel medzi ľudí. Útočníka zadržali a premiéra ...Zdieľať
gnn0tqmxsaifypk 1 e1715779883985 676x508 15.5.2024 (SITA.sk) - Roberta Fica (Smer-SD) po rokovaní vlády v Handlovej postrelili pred Domom kultúry, keď išiel medzi ľudí. Útočníka zadržali a premiéra previezli ihneď do nemocnice.

Zhrnutie najnovších informácií:  • premiér bol prevezený do nemocnice a je v životohrozujúcom stave

  • útočníka zadržali a podľa medializovaných informácií má ísť o 71-ročného Juraja C. z Levíc

  • schôdza parlamentu bola prerušená do utorka 21. mája

  • na incident reagujú politici aj zahraničie


V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Mimoriadny online
  • minúte po minúte
18:13 Podpredseda Národnej rady SR Peter Žiga (Hlas-SD) prerušil 14. a 12. parlamentnú schôdzu najneskôr do utorka 21. mája do 9:00. O ďalšom postupe rokovania bude informovať neskôr. Žiga súčasne uviedol, že parlament posilní bezpečnostné opatrenia.

„Do odvolania významne zvyšujeme ochranu objektov v správe Národnej rady a do odvolania pozastavujeme aj návštevy budovy NR SR. Súčasne prijímame opatrenia na bezpečnosť poslancov, pretože viacerí z nich vyjadrili obavy," uviedol podpredseda parlamentu.

17:55 Mojou úlohou ako ministra vnútra je urobiť všetko pre to, aby sa tento atentát nielen na predsedu vlády, ale na celé demokratické zriadenie, čo najrýchlejšie podrobne vyšetril. Takto reagoval na útok na premiéra Roberta Fica šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok. Zároveň je podľa neho úlohou bezpečnostných zložiek postarať sa o bezpečnosť všetkých predstaviteľov štátu.

„A našou spoločnou úlohou je okamžite prestať šíriť politickú nenávisť. Emócie sú úplne prirodzene vybičované, ale bolo by veľmi zlé tento nebezpečný stav ešte viac vyhrocovať," doplnil minister. Slovensko podľa neho zažíva najhorší deň svojej demokracie. „Prvýkrát za 31 rokov našej demokratickej zvrchovanej republiky sa stalo, že sa niekto rozhodol vyjadriť politický názor nie vo voľbách, ale so zbraňou na ulici. A s úmyslom nie argumentačne, ale fyzicky zlikvidovať politického oponenta," zhodnotil Šutaj Eštok.

Ako doplnil, preňho osobne, ide o strašné sklamanie, ako sa naša spoločná snaha patriť do civilizovaného sveta tých najvyspelejších krajín zmenila za okamih nazmar. „A je to obrovské varovanie pre celú spoločnosť, že ak sa teraz nezastavíme, zničíme všetko, čo nás ako národ spájalo," zdôraznil. Tento atentát si podľa ministra vnútra zaslúži spoločné a jednoznačné odsúdenie. „Na takýto krok potom môže nadviazať zmierovanie národa a upokojenie vášní. Je to naša jediná nádej do budúcnosti," uzavrel.

17:41 Na incident v Handlovej reagujú aj zahraniční politici.

17:32 Prílet policajného prezidenta do nemocnice v Banskej Bystrici.

17:25 Ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD) zastihla správa o útoku na predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer.SD) na zahraničnej pracovnej ceste v Arménsku. Tam sa zúčastnil výročného zasadnutia Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD). Kamenický sa okamžite rozhodol svoj ďalší pracovný program predčasne ukončiť a vracia sa späť na Slovensko. Zároveň tento chladnokrvný útok ostro odsúdil.

17:23 Strieľať na premiéra Roberta Fica mal 71-ročný Juraj C. z Levíc.


17:02 Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) odsúdil útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). „Silne odsudzujem tento zákerný čin,“ zdôraznil Blanár. Podľa jeho slov to bol útok na premiéra a zároveň aj na demokraciu.

16:54 Vyhlásenie prezidentky Zuzany Čaputovej.


V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem16:47 Igor Matovič prosí, aby sme boli ľudi. Päsťami a strelami v politike nič nevyriešime," píše líder hnutia Slovensko na sociálnej sieti Facebook.


V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem16:41 Do nemocnice v Banskej Bystrici už prišla aj ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) a tiež šéf rezortu obrany Robert Kaliňák (Smer-SD).16:33 Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku odcudzuje streľbu na premiéra  Roberta Fica. Podľa ich predstaviteľov to predstavuje útok nielen na jednotlivca, ale aj na demokratické hodnoty a princípy. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku vyhlásilo, že stojí pevne proti akýmkoľvek formám násilia a teroru.

„Vyzývame na dôkladné vyšetrenie tejto šokujúcej udalosti a zabezpečenie spravodlivosti. Naše myšlienky sú s rodinou a najbližšími Roberta Fica. Spoločne musíme chrániť a podporovať demokraciu, rešpekt a bezpečnosť pre všetkých. Násilie nemá v našej spoločnosti miesto," uviedlo zastúpenie EK na Slovensku.

16:25 Na incident v Handlovej už reagoval aj českí politici - prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala aj Andrej Babiš.

16:23 Neúspešný prezidentský kandidát Ivan Korčok vyzýva všetkých na zdržanlivosť vo vyjadreniach o zodpovednosti a vine, kým sa tento čin riadne nevyšetrí.


V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem16:12 Generálny prokurátor Maroš Žilinka považuje útok na predsedu vlády za neakceptovateľný.

Súčasne tvrdí, že postrelenie premiéra je vyvrcholením nálad, ktoré sú v spoločnosti živené. „Je to prejav nenávisti. Je to prejav útoku nielen na človeka, ale ako na predsedu vlády je to útok na samotnú podstatu štátnosti," uviedol vo videu na sociálnej sieti.

Avizoval, že orgány činné v trestnom konaní budú na atentát na predsedu vlády „nekompromisne" reagovať. „Budú vykonané všetky úkony, aby páchateľ tohto ohavného skutku bol nekompromisne a spravodlivo potrestaný. Predsedovi vlády SR prajem skoré uzdravenie," povedal v závere.


V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


16:09 Premiér Robert Fico sa momentálne nachádza v nemocnici v Banskej Bystrici.
16:04 Tento akt je neprijateľný, toto sa v žiadnom prípade nemôže stať, píše ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) na sociálnej sieti Facebook.


V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem15:57 Vyhlásenie koaličných poslancov k aktuálnej situácii.


V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem15:51 Zhrozené z útoku na premiéra je aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Takéto konanie v civilizovanej spoločnosti nemôžeme tolerovať voči nikomu. Musíme sa všetci zjednotiť proti akýmkoľvek prejavom násilia. Útok na premiéra je útokom na Slovenskú štátnosť a suverenitu," uviedlo na sociálnej sieti Facebook.


V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem15:50 Útok na premiéra Roberta Fica ostro odsúdil aj predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling.


V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem15:46 Hnutie Progresívne Slovensko ruší stredajšie zhromaždenie na podporu RTVS.


V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem15:43 Atentát na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) je podľa predsedu Slovenskej národnej strany Andreja Danka výsledkom spoločenského konfliktu. „To musí skončiť," zdôraznil Danko s tým, že Fico je človek, ktorého má ľudsky rád, je jeho priateľ, a to aj napriek politickým bojom.

„Nenávisť psychopatov ako Pročka, Matoviča a niektorých novinárov spôsobila v spoločnosti toto napätie. Boli sme v očakávaní, kedy sa niečo takéto stane. Ani v najhoršom sne sme si nemysleli, že také niečo môže byť pravda. Stále verím, že sa to nejako vysvetlí, ale verejne odsudzujem toto grobianstvo v spoločnosti, ktoré muselo vyeskalovať do takejto situácie," uviedol Danko s tým, že urobí všetko pre to, aby vyjadril podporu Smeru a Ficovi.

15:40 Premiéra Roberta Fica previezli do nemocnice v Banskej Bystrici


15:23 Prezidentka Zuzana Čaputová ostro odsudzuje brutálny a bezohľadný útok na premiéra Roberta Fica. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec. „Som šokovaná. Robertovi Ficovi želám v tejto kritickej chvíli veľa síl, aby sa z útoku zotavil," uviedla hlava štátu.

15:08 Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD) pre incident v Handlovej prerušil aktuálnu 14. schôdzu Národnej rady SR  V rozprave práve vystupovala poslankyňa Dana Kleinert (PS). Blaha jej vystúpenie prerušil s informáciou o postrelení premiéra a dodal, “toto je vaša robota“.
15:02 Premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v Handlovej postrelili a situáciu sledujeme online (minúta po minúte)


Zdroj: SITA.sk - Fica postrelili v Handlovej a je v životohrozujúcom stave, útočníka zadržali (minúta po minúte/video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Politici z Hlasu vyjadrili rozhorčenie nad útokom na Fica v Handlovej, zároveň prajú premiérovi veľa síl a skoré zdravenie
<< predchádzajúci článok
Podľa Šutaja Eštoka zažíva Slovensko najhorší deň svojej demokracie, atentát chce čo najrýchlejšie podrobne vyšetriť