Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. decembra 2010

FIGEĽ: Model predaja podielov v SAD-kách treba zvážiťPripravovaný odpredaj zvyšných menšinových podielov štátu aj v 17 autobusových spoločnostiach, ktorý navrhuje Fond národného majetku SR (FNM), nie je podľa prvého ...Zdieľať
sad zilina Foto: SITA/Richard NemecBRATISLAVA 27. decembra (WEBNOVINY) - Pripravovaný odpredaj zvyšných menšinových podielov štátu aj v 17 autobusových spoločnostiach, ktorý navrhuje Fond národného majetku SR (FNM), nie je podľa prvého podpredsedu vlády a ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Jána Figeľa (KDH) nič prekvapujúce. Tento zámer, ako dodal, totiž vyplýva z programového vyhlásenia vlády. "Skôr treba veľmi starostlivo zvážiť modely a celkové zameranie tohto kroku. Predpokladám, že fond predloží svoje zámery vláde, budeme o tom diskutovať a následne sa vyjadríme. Je to zámer opierajúci sa o program vlády," povedal v pondelok Figeľ pre agentúru SITA.


Štát plánuje odpredať v 17 autobusových spoločnostiach svoje menšinové podiely v rozsahu 37,84 % až 44,01 % akcií cez medzinárodné verejné obchodné súťaže. Nominálna hodnota akcií autobusových prepravcov vo vlastníctve FNM dosahuje okolo 72,13 mil. eur. Fond navrhuje vláde odpredať zvyšné podiely štátu dvoma spôsobmi, a to realizáciou už vydaných rozhodnutí o vyhlásení obchodných súťaží v 11 spoločnostiach a zároveň prípravou a vydaním rozhodnutí svojho výkonného výboru o predaji akcií v ostatných šiestich spoločnostiach. "V nadväznosti na rozhodnutia výkonného výboru FNM vydá Ministerstvo hospodárstva SR rozhodnutia o privatizácii predajom akcií, doteraz v dočasnom ponechaní FNM, v obchodnej verejnej súťaži s medzinárodnou účasťou," uvádza fond v správe o fungovaní spoločností s majetkovou účasťou FNM vrátane návrhu na predaj majetkových častí. Vláda sa bude týmto návrhom zaoberať na niektorom zo zasadnutí v budúcom roku.

Prezídium fondu dosiaľ vydalo, ale nevykonalo rozhodnutia o predaji akcií v 11 autobusových spoločnostiach: SAD Dunajská Streda, a.s. (účasť fondu 39,68 %), SAD Humenné, a.s. (39,58 %), SAD Prešov, a.s. (39,53 %), SAD LIORBUS, a.s. Ružomberok (39,58 %), SAD Nové Zámky, a.s. (39,64 %), Slovenská autobusová doprava Michalovce, a.s. (39,86 %), SAD Prievidza, a.s. (39,66 %), Slovenská autobusová doprava Žilina, a.s. (40,64 %), SAD Trnava, a.s. (39,50 %), Veolia Transport Nitra, a.s. (39,52 %) a eurobus, a.s. Košice (39,50 %). Zatiaľ neboli vydané rozhodnutia na predaj akcií v šiestich spoločnostiach: Slovenská autobusová doprava Zvolen, a.s. (37,84 %), Slovenská autobusová doprava Poprad, a.s. (39,68 %), Slovenská autobusová doprava Lučenec, a.s. (39,66 %), SAD Trenčín, a.s. (41,54 %), SAD Banská Bystrica, a.s. (37,96 %) a Slovak Lines, a.s. Bratislava (44,01 %).

Všetky bývalé štátne podniky SAD boli zaradené do privatizácie, pričom ich transformácia na akciové spoločnosti sa uskutočnila v rokoch 2001 a 2002. FNM predal v 17 autobusových spoločnostiach väčšinové podiely akcií v rokoch 2002 až 2005.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Gréckemu veľvyslanectvu zaslali bombu v obálke
<< predchádzajúci článok
O predaji podielu v ST sa podľa Figeľa bude diskutovať

FIGEĽ: Model predaja podielov v SAD-kách treba zvážiť - diskusné fórum čitateľov